Mirc Sohbet Kullanıcı Deneyimlerimirc chat

Şimdiki neslin olmasa da yaş aralığı 25 ve daha üstü bir kitlenin zamanında sosyal medya olarak kullanıp chat yaptıkları programdır mirc. Finlandiyalı Khaled Mardam Bey tarafından zamanında yapılmış ve çok da popüler olmuştur. Bazı söylentilere göre de bir hayli maddi gelir elde ettiği de söylenmektedir. Mirc sohbet programı geçmiş dönemlerini mumla arasa da alışkanlığını değiştirmeyen büyük bir kitle tarafından halen talep görmektedir.

Alışık olmayan ve daha önce kullanmamış olan kişilere çok sıradan gelebilir. Bazı işlemler için komut bilgisinin olması gerekir ki bu bilgiye sahip olmayan kişilerin kullanma şansı pek de olmaz.

Mirc chat odaları Dünyada ki birçok kişiye chat yapma kültürünü benimsetmiş diyebiliriz. Günümüz sohbet etme uygulamaları ile mukayese edildiğinde çağının çok gerisinde olduğu alenen ortadadır. Fonksiyonunun yıllar içinde bir türlü geliştirilememesi belki de mirc programını kullanan kişilerin vazgeçememesinin nedenlerinden biridir. İrc (internet relay chat) adı verilen sunuculara web bağlantısına ihtiyaç duymadan girmek için kullanılır. Belirlenen adres yazıldıktan sonra kanallara otomatik olarak ulaşılabilir.

Örneğin: İrc.sipsevdi.net adresini programa yazıp sunucu ile bağlantı kurabilirsiniz. Web kullanıcılarına göre sunmuş olduğu bazı avantajlar bulunur. Yavaşlık (lag) problemi yaşanmaz. Yönetici konumundaysanız komutla veya programda bulunan kısa yollar aracılığı ile kanalda ki kullanıcılara yön verebilirsiniz. Sunucuya giriş çıkışları görüntüleyebilir ve giriş yapanların hangi web sayfasından giriş yaptıklarını tespit edebilirsiniz.

Mirc Sohbetin Yeniliklere Uzak Kalması

Mirc programının üzerine yeni sistemler gelmese de sohbet edilen (applet)’lere bir takım özellikler eklenmeye devam ediyor. Yeniliklerden bazıları resimli chat yapmaktır. Kendinize ait bir profil oluşturup bu profile fotoğraf yükleyerek farklı bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. http://sipsevdi.net/sohbet/ linkine tıklayarak canlı bir örneğini görebilirsiniz.

Mirc sohbetin ne olduğunu merak edip kullanmak isteyenler resmi adresinden indirebilirler. İnternet de komutların nasıl çalıştığını anlatan çeşitli sayfaları da kullanabilirsiniz. Örneğin: https://www.sipsevdi.net/komutlar sayfasında merak ettiğiniz ve işinize yarayabilecek birçok komutu öğrenebilirsiniz.

Kötü yanlarından biri de telefonlardan kullanılamaması durumudur. Bir takım geliştiriciler androirc sistemini geliştirerek bilgisayarda ki gibi olmasa da telefonlar için rahat bir kullanım sunmuşlardır. Telefon kullanmaya aşina bir toplum olduğumuzu düşünürsek buda mantıklı tercihlerden biri olacaktır.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 3.295
Etiketler


Mirc Sohbet Kullanıcı Deneyimleri İle Benzer Sohbet YazılarıMirc Sohbet Kullanıcı Deneyimleri yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?