Yayla Çorbası TarifiYayla çorbası birçok ev hanımının çocuklarına ve aile bireylerine severek pişirdiği çorbalardan biridir. Doyurucu bir özelliğinin olması da bunun cabası. Tarif ve malzemelerimize geçmeden önce yayla çorbası hakkında bilgi verelim. 

Çok fazla yapılan hatalardan biri yarım pirinç yerine tam pirinç kullanılması. Tam pirinç kullanılarak yapılan çorba bildiğiniz hamur veya lapa şekline geliyor. Böyle bir görüntüyü hiç kimse arzu etmez.

Yayla çorbası yapılırken dikkat edilmesi gereken husus çorbanın kesilmesini önlemektir. Elinizde varsa yayla çorbası terbiye malzemelerini kullanabilir kullanırken de çorbayı karıştırırken katmanızı tavsiye ederim. 

Diğer bir önerim de tuz kullanımı. Çorbayı yaparken değil de çorbayı pişirdikten sonra tuzunu atarsanız yayla çorbasının kesilmesini önleyebilirsiniz.

Çorbanın pişmesinden sonra genel de üzerine nane atılır ve öyle servis edilir. Yanlış bir uygulama değil ancak daha lezzetli bir yayla çorbası içmek istiyorsanız tereyağı ile kuru naneyi pişirin veya yakın daha sonra çorbanın üzerine ilave edin arada ki farkı çorbayı tadınca anlayacaksınız.

Yayla çorbasının faydalarına değinmek istiyorum.  Hasta olup da yatağa yatan birine muhakkak verilir. Gerek yapımının kolay olması gerekse malzemelerinin rahat temin edilebilmesinden dolayı rahat bir şekilde hazırlanıp yapılabilir. Malzeme listemizi verelim isterseniz. Tarifimiz 5 kişilik içindir. Bu sayıyı arttırmak veya azaltmak sizlerin seçimine bağlıdır.

Yayla Çorbası Malzemeler


1 çay bardağı yarım pirinç (yarım pirinç) Tüm pirinç kullanmayın

1 adet yumurta

2 su bardağı yoğurt

2 çorba kaşığı un

En son olarak tuz

Üzerine eklemek için


2 çorba kaşığı nane

2 çorba kaşığı kuru nane

Yayla Çorbasının Hazırlanış ve Yapılışı

İlk başta pirincimizi tencereye koyuyoruz. Ardından 3 su bardağı su ilave ederek karıştırıyoruz. Karıştırma işlemini pirinçler iyice yumuşayana kadar karıştırıyoruz bir nevi pirinçleri haşlıyoruz. Daha sonra Başka bir kap alarak içine un, Yoğurt ve 1 su bardağı suyu döküyoruz. Bu malzemeleri çırpıyoruz.

Çırpma işlemini bitirdikten sonra haşlanmakta olan pirincin üzerine ilave edin. Bir yandan da karıştırmaya devam ederek kaynamasını bekleyin.

Suyun kaynamasından sonra tuzunu atın. Üzerine eklemek için iki adet malzememiz vardı. Tereyağı ve kurumuş nane. Tereyağını ateşe atın ve hemen ardından naneyi üstüne atın çok az bir süre bekleyin ve ocağı kapatın.

Tenceremiz de ki çorbanın üzerine ilave edin. Gördüğünüz gibi yapımı hiç de zor olmayan bir çorba tarifini sizlerle paylaştık. Yapamadığınız veya aklınıza takılan bir şey olursa lütfen buradan yazın sizlere gereken yardım yapılacaktır.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Yayla Çorbası Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıYayla Çorbası Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?