Bademcik Şişmesi Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi YollarıBademcik şişmesinin sebepleri

Bademcik neden şişer? belirtileri nelerdir? Bademcikler vücutta adeta bir filtre görevi yapmaktadırlar. Solunum yolu ile boğazlara kadar inebilen ve ulaşan mikropların daha ileriye gitmelerini engellemektedir.

bademcikler de kusursuz organ değildir. Bu mikroplardan bazen bademciklerde kötü etkilenerek enfeksiyona uğrayabilirler. Bunun sonucunda da bademcikler şişerek bize uyarı verir.

Bademcik hastalığı özellikle bebeklerde ve çocuklarda daha fazla görülüyor. Ellili yaş ve üzerin de ki kişilerde fazla olmasa bile görülebilir.

Şişmiş olan bademcikler kendini ağrılarla gösterir bunlar arasında yutkunma da zorluk çekmek, konuşma da zorlanma ve konuşma esnasında acı hisse duymak örnekleri verilebilir. Diğer bir tetikleyici unsur da bademciklerin şişmesinden kaynaklanan boyun ağrısı ve baş ağrısına neden olabilme potansiyelidir. Aşağıda bademcik şişmesine neler iyi gelir? Belirtileri, Bitkisel çözüm ve tedavisi anlatılmaktadır.

Bademcik Şişmesinin Sebepleri Nelerdir?

Bademcik olarak bildiğimiz şey aslında birer lenf bezidir. Bu bezler virüsler, mikroplar ve toksinlerle fazla uğraşmak zorunda kaldıkların da şişme eğilimi gösterirler. Peki lenf bezlerini fazla çalışmak zorunda bırakan etmenler nelerdir? 

  • Mikrobik etkenler
  • Grip ve soğuk alğınlığı
  • Çok fazla insanla dudak teması kurmak
  • Bademcik taşı
  • Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar (herpes simpleks virüsü)

Sigara Kullanımı

Sigaranın içerisinde bulunan kimyasallar boğaz ve solunum yolunu koruyan üniteleri zayıflatabilirler. Öte yandan bademciklerin uğraşması gereken diğer mikrop ve virüslere ek olarak bir de sigara kimyasalları ile uğraşmak zorunda kalmasına bağlı olarak lenf bezlerine fazla yük binince lenf bezleri şişer.

Kanser Riski

Çok nadiren görülen bir durum olmakla birlikte kanserli hücre bademciklere zarar verebilir veya bademcik üzerin de bir tahribata yol açabilir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Tuzlu Su 

Tuzlu su ile gargara yapmak önemli bir tedavi şeklidir. Su bardağının içine bir çay kaşığı tuz atıp karıştırın ve bunun ılık hale gelmesini sağlayın. Günde 3.4 kez bu karışımla gargara yaparak boğazınızın yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ilık su ve tuz karışımını asla yutmayın.

Portakal suyu

Portakal suyu tam bir c vitamini deposudur. Bu vitamin bakteri ve virüslerin yol açtığı tahribatları en aza indirir. Lenf bezlerinin üzerinde ki yükü biraz da olsa alarak bademciklerin rahatlamasını sağlar üstelik susuzluğun giderilmesinde de önemli rol oynar.

Bal Her Derde Deva

Bal tüketmek boğazda ki mikropların giderilmesin de en önemli gıdalardan biri konumundadır. Boğaz bölgesinde ki iltihapları söker ve bademcik şişmesini engeller.  Bir bardak süt ve bal karışımı, Sarımsak ve bal karışımı denenmesi gereken karışımlar arasındadır. Sarımsak kokuyor derseniz sağlığınız için bunu yapmak zorundasınız. 

Bademcik Şişmesi Tedavisi

Bir çok problemde evde yapılan farklı uygulamalar ile kendiliğinden giderilebilen bir hastalıktır. Gerekli olan durumlarda ilaç ve cerrahi müdahale gerekebilir.

İlaç Tedavisi

  • Ağrı kesici kullanabilirsiniz reçetesiz olabilir.
  • boğaz spreyleri
  • antibiyotikler

Cerrahi Tedavi

Bazen ilaç ve evde ki müdahalelerin yetmediği durumlarda bademciklerin alınması veya yakılması gerekebilir. Özellikle yetişkin kişilerde bu durum sıklıkla görülüyor. Çocuklara ise nadiren böyle bir şeye başvurmak zorunda kalınıyor.  1 yıl da 5 veya 6 kez lenf bezleriniz şişiyor ve sizi rahatsız ediyorsa bir uzman doktora muhakkak başvurun.

Bu tavsiyelerin dışında; Evinizde dinlenin. Sigara ve buna benzer alışkanlıklarınızı kısa bir süreliğine de olsa bir kenarı bırakın. Banyoya girerek sıcak suyun altında sıcak sudan kaynaklanan buharı soluyabilirsiniz.

Genel olarak bademcik şişmesinin sebepleri nelerdir? Neler iyi gelir? Tedavisi ve bitkisel çözümleri sizler için yazdık. Bu bilgiler kesinlikle tıbbi bilgiler değildir. Yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı önemsiyorsanız bir uzmana gözükmeniz de fayda var.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Bademcik Şişmesi Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yolları İle Benzer Sohbet YazılarıBademcik Şişmesi Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yolları yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?