Uçuk Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?uçuk kaç günde geçer

Uçuk nasıl geçer; Çoğu zaman uçuklar kişilerde dudak bölgesinde veya bu bölgeye yakın yerlerde görülürken bu duruma maruz kalan kişilere acı olarak olmasa da görüntü olarak sıkıntı verdiği bir gerçek.  Uzmanlar bu soruna kesin bir çözüm üretememekle birlikte bazı kremler ve bitkisel öneriler ile uçuğun tedavisi edilmesi ve diğer kişilere bulaşması önlenebilir.

Bu yazı dizimizde uçuğa ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir belirtileri ve bitkisel çözüm yolları nelerdir değinmeye çalışacağız.

Uçuk Neden Çıkar

Uçuklar virüs kaynaklı bir hastalıktır. Özellikle gençlerde daha sık görülmekte olup ağız ve dudak çevresinde daha fazla görülür. Virüsün bulaşma şekli cilt teması veya ağız yolu iledir. Virüs bulaştıktan ortalama bir hafta sonra bazı belirtilerini kişilerde göstermeye başlar.  

Uçuk virüsünün başlıca nedenleri arasında yüksek ateş ve stres gösterilebilir. Ortalama olarak virüsün insan vücudundan 2 veya 3 gün içinde kaybolduğu gözlemlenmiştir.

Uçuğun Belirtileri Nelerdir

zle görülebildiği için her insan uçuk olduğunu ve bunu tedavi etmesi gerektiğini bilir. Kötü bir görüntüye sebep olduğu için kişileri aşırı derece de rahatsız etmektedir. Uçuk bölgesinde kabarcıklar meydana gelir daha sonra ise bu kabarcıklar kurumaya başlayarak dökülürler.

Uçuk Tedavi Yolları

Uçuklar insanları kaşındırma özelliği ile rahatsız etseler de kesinlikle kaşınmamaya dikkat etmeliyiz. Dikkat etmessek uçuk vücudumuzda ki diğer bölgelere de sirayet edebilir. Uçuk tedavisinde en etkin yöntem Asyclovir isimli kremdir. Uzman bir doktora başvurarak onun size vereceği talimatları izleyerek düzenli şekilde kremleri kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Dudak Bölgesinde ki Uçuk Nasıl Geçer

Önemli olan husus uçuğun neden kaynaklandığı bilmektir. Stresten dolayı mı yoksa farklı bir hastalıktan mı kaynaklanıyor. Kimi insanlar uçku bölgesini dişleriyle ezerek hem uçuğun yayılmasına hem de dudak yapısının bozulmasına sebep olabiliyorlar. Dudak uçukları için uçuk kremi kullanmak akıllıca bir davranış olacaktır. Düzenli ve bilinçli kullanımlarda kısa süre içinde hastalığın vücuttan atıldığını göreceksiniz.

Uçuk Kaç Gün Sürer ve Geçer

Eğer uçuğa bir müdahale yapmaz ve kendiliğinden geçmesini beklerseniz 10 ile 15 gün arasında sürebilir. Krem kullanarak bu sürece azaltmak isterseniz ortalama 7 günde sonuca ulaşabilirsiniz. Bunlar kesin süreler olmamakla birlikte sizin bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına ve genetiksel faktörlerle de yakından ilgilidir. 

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Ağrı kesici ilaçlar, alkol veya antiseptik gibi maddeler hem uçuğun size vereceği acıyı hafifletirken hem de yayılmasını engelleyebilir. Sürekli veya kronik hale gelmiş uçuk sorunlarınız varsa uzman bir doktora gitmenizi de tavsiye ederiz. Bunlara ek olarak uçuğa iyi gelen bitkileri de deneyebilirsiniz. İşte size birkaç örnek; Buz kalıplarını uçuk bölgesine uygulamak, melisa kremi, melisa çayı ve antiviral kremler olarak sayabiliriz.

 

 

 

 

 

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 1.299
Etiketler


Uçuk Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? İle Benzer Sohbet YazılarıUçuk Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?