Un Helvası TarifiUn helvası Türk toplumunda ve mutfağında kabul görmüş en fazla yapılan tatlı türlerinden biridir. Yapımının kolay olması ve kokusunun da hoş olması sebebiyle fazlaca tercih edilmektedir. Malzeme ve tarif listesine geçmeden önce birkaç ufak bilgi vermek istiyorum.

Kuru yemiş olarak adlandırılan ceviz, Fındık ve fıstık gibi yemişler un helvasını süslemek ve tadının daha güzelleşmesi adına kullanabileceğiniz yemişlerdir.  Atlanan önemli bir nokta un helvasına tereyağı katılmamasıdır. Tereyağını kullanırsanız un helvasının ağızda dağıldığını göreceksiniz ve tadının da değiştiğini fark edeceksiniz.

Helvayı pişirdikten sonra kuru yemişlerinizi (fındık, Fıstık ve ceviz) ekleyip 5 dakika kadar daha kavurun tadı mükemmel oluyor. En başta kuruyemişleri eklerseniz helva ile birlikte pişerler ve tatlarını tamamen kaybetmiş olurlar.  Şimdi malzeme listemizi yazalım ve un helvasının nasıl yapıldığını öğrenelim.

Un Helvası İçin Malzemelerimiz

  • 1 Çay bardağı cevizimiz var
  • 2 çay bardağı pekmezimiz
  • 1 çay bardağı suyumuz
  • 2 su bardağı unumuz
  • Ve en önemlisi 4 çorba kaşığı da tereyağı

Un helvasının Hazırlanış ve Yapılışı

En başta cevizleri döverek ezin. Bir kap alarak cevizi ve pekmezi karıştırarak bir kenarda bekletin. Genişçe bir tava alarak unu içine atın. Tavayı alıp kısık ateşe yerleştirerek içine tereyağını ilave edin. Pekâlâ ne kadar kavuracağız? Kavururken rengi muhakkak pembeye dönecektir. Rengi pembeleşince işlem tamam demektir.

Tavayı ocaktan indirerek daha önce hazırladığımız cevizli ve pekmezli malzememizi tavanın içine atın. Sonra tekrar ocağı yerleştirin.  Ocakta kavurmaya devam edin ve renginin koyulaşmasını bekleyin. 

Tavanın içindeki helvanın sıcaklığını kontrol edin şayet ısınmışsa ocaktan indirin. Tavayı bir kenarı alarak biraz soğumasını bekleyin daha sonra eliniz ile helvadan alarak bir avuç dolusu kadar olmasına dikkat edin. Aldığınız helvayı avucunuzda sıkın ve yuvarlak veya top haline getirerek servis tabağına yerleştirin. Tavada yer alan helva bitinceye kadar bu işlemi yapın. Tarifimiz bu kadar.

Aileniz ve sevdiklerinizle un helvasını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.  Pasta ve kek yapımını öğrenmek isterseniz Kek tarifleri kategorisinde bulunan tariflere göz atıp size uygun olan tarifi inceleyebilirsiniz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 2.536
Yazı kategorisi : Faydalı-Bilgiler
yorum yorum yok


Un Helvası Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıUn Helvası Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?