Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?menekse yagi neye iyi gelir

İnsan vücuduna ve sağlığına oldukça yarar sağlayan menekşe yağının fazla bilinmemesinin sebepleri arasında kolay ulaşılamıyor olmasıdır. Adı üstünde menekşe yağı menekşe bitkisinin çiçeklerinden veya yapraklarından elde ediliyor.

Bazı yağlar gibi saf olarak değil de diğer yağlarla birlikte kullanılmasını önermekteyiz. Aksi uygulamalarda cildiniz de tahrişe veya farklı kötü durumlara yol açabilir. Menekşe yağının kullanım genel kullanım amacının cilt sağlığı ve saç bakımı olduğunu söyleyebiliriz.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Sakın içmeye veya tek başına kullanmaya kalkmayın. Su veya zeytinyağı kullanarak inceltme işlemi yapmalısınız. Birçok aktardan ucuz olarak temin edebilirsiniz. Deneme amaçlı olarak bir pamuk yardımı ile pamuğa damlatarak cildiniz de herhangi bir alerjiye veya aksi duruma sebep olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

Tıpkı gül suyu gibi nemlendirici bir özelliğe sahip olmakla beraber hassas veya kuru ciltten yakınanların tercih edebilecekleri bir doğal yağdır. Ciltte oluşan kızarıklık veya tahrişleri giderebilir ancak beraberinde taşıyıcı yağları kullanmayı unutmamalısınız. Düzenli kullanımlarda cilde yumuşatarak pürüzsüz bir görüntüye kavuşturur.

Bakterileri ve mikropları cildinizden uzak tutmadı iyi bir rol üstlenerek akne oluşumunu yavaşlatır. Gözenekleri küçülterek cildinizde sıkılaşmasına yardımcı olur. İçerisinde birçok vitamin barındırır bu vitaminler dermatit, Uyuz ve sedef hastalığına karşı adeta bir duvar görevi görür. Listelenen rahatsızlıklardan birine sahipseniz bir uzmana danışmadan lütfen kullanmayınız.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

Nemlendirici özelliğinin olması özellikle kuru ve bakımsız görünen saçların eski parlak ve nemli görüntüsüne gelmesini sağlar. Buna paralel olarak saç dökülmelerine ve kepek oluşumunun da önüne geçer. Yine cildinize direk uygulama yapmadığınız gibi saçınıza da bu yağı sürmemelisiniz yani direk temastan kaçınmalısınız. Çeşitli taşıyıcı yağlar kullanarak incelmesini sağlayabilir daha sonra saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Çevresel faktörlerden olan güneş, Deniz suyu veya kozmetik ürünlerin saçlarınızı yıpratması olası bir durumdur. Menekşe yağın düzenli kullanarak çevresel faktörlerin oluşturduğu durumdan kurtulabilirsiniz.

Menekşe Yağının Ağrılara Etkisi

Ağrı kesici bir özelliğe sahiptir ve çeşitli hastalıkların ortadan kaldırılmasında veya azaltılmasında kullanılır. Romatizma, Baş ağrısı ve bronşit gibi hastalıklar örnek verilebilir. Vücutta ki iltihapların atılmasına yardımcı olurken sinüzitten şikayetçi olanların imdadına yetişir.

Özellikle süniziti olanlar sıcak suya menekşe yağı ekleyebilirler bu oran birkaç damlayı asla geçmemeli buna özellikle dikkat etmelisiniz. Sıcak suyu ekledikten sonra içinize çekebilirsiniz. Olumsuz tarafı ise migren problemi yaşayanların bu yağı kullanmamalarıdır.

Vermiş olduğumuz bilgiler asla kesinlik değeri taşımaz. Sağlık açısından kullanacağınız ürünleri uzman bir doktora başvurarak onay aldıktan sonra kullanmalısınız.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 1.400
Etiketler


Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıMenekşe Yağının Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?