Muzlu Dondurma TarifiMeyveli Dondurmalar tatlarının güzel olması nedeni ile herkes tarafından beğenilerek yeniyor. Bu gün sizlere vereceğimiz tarif meyveli dondurma çeşidi olan muzlu dondurma tarifi olacak. Pekâlâ muzlu dondurma nasıl yapılır? Kendi evimiz de bunu yapabilir miyiz? Vereceğimiz basit öneri ve ipuçları ile rahatlıkla bu işin altından kalkabilirsiniz.

Dondurma yaparken kullanmamız gereken en önemli malzeme bakır bir emaye tencere. Diğer kaplarda yapılan dondurmalar da yenebilir ama lezzet olarak bakır emaye de yapılanı tutmuyor.  Her dondurmayı doğal olarak buzdolabın da saklamamız icap ediyor.

Ancak meyveli dondurmaların şöyle bir özelliği var. Meyveli dondurmalar çok çabuk şekilde buzlanma yaptığı için dolap da bulunan dondurmayı bir kaşık yardımı ile karıştırmak gerek.

Bir diğer yapılan yanlış ise kullandığımız meyveler ile alakalı. Muz ve çilek gibi meyveleri sıcak suyun altında yıkamak yanlış bir uygulamadır. Sıcak su ile yıkanan meyveler hem diriliğini kaybeder hem de besin değeri de ortadan kalkmış olur.

Dondurma yapmaya başlamadan önce daha önce yazdığımız salata tarifleri ve et yemeklerine de bakmaya ne dersiniz? Birbirinden lezzetli ve kolay yapım çoban salatası, Patates salatası ve et yemekleri ile sofralarınızı süsleyin.  Gelelim muzlu dondurma malzemelerine.

Muzlu Dondurma İçin Malzemeler


  • Yarım kilogram muz (500 gram)
  • Bir litrenin yarısı kadar süt
  • Bir tatlı kaşığı salep
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 2 su bardağı şeker (tatlıyı az seviyorsanız şeker oranını düşürebilirsiniz)

Muzlu Dondurmanın Yapılış ve Hazırlanışı

Aldığımız muzları ortadan ikiye bölerek işe başlıyoruz. Muzun için de siyah çekirdek veya lif bulunabilir bunları da ayıklayalım. Bunu yapmamızın sebebi bu lifler siyah renkli oldukları için dondurmanın siyah görünmesini sağlayabilirler. Bu da dondurmanın görüntüsünü bozacaktır.

Lifleri çıkardıktan sonra muzları küp şeklinde doğramaya başlıyoruz. Küp olarak doğranmış muzları bir kap alarak içine atıyoruz.

İkinci bir kap alarak yarım kilo süt ve şekeri atarak karıştıralım. Şeker ve sütün olduğu kabın içine küp şeklinde doğranmış muzları, Salep ve limon tuzunu da ekleyelim.

Aynı kapta buluşan malzemeleri karıştıralım karıştırdıktan sonra malzemelerin iyice ezilmesi için mikser kullanarak karıştırmaya devam ediyoruz.

Bu işlemlerin ardından muzlu dondurmayı dolaba alıyoruz. Sonra tekrar çıkartıyoruz ve yine mikser ile 15 dakika karıştırıyoruz. Kıvamı çok koyu hal aldıktan sonra mikserle karıştırmayı bırakıyor ve buzluğa atıyoruz. İşte hepsi bu kadar hanımlar görüldüğü üzere hiç de zor değil. Diğer tariflerde görüşmek dileği ile afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Muzlu Dondurma Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıMuzlu Dondurma Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?