Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?Kayısı Anadolu’nun birçok köşesinde yetişen özellikle Malatya ilinde bol miktarda üretilen bir meyvedir. Hem yaş olarak hem de kurutulmuş olarak tüketilir. Birçok vitamini içerisinde barındırdığı gibi çekirdeğinde ki yağ sayesinde cilt ve saç sorunu olanların da sorunlarına karşı kullanılabilir.

Kayısı çekirdeğinden yağ nasıl elde ediliyor biraz bilgi verelim. Soğuk pres uygulamak suretiyle elde edilir ve içerisinde ki aroma da bir hayli az ve yağın rengi sarı bir renktedir. Diğer yağlardan farklı olarak soğuk pres uygulanmasının nedeni içerisinde bulunan maddelerin bozulmasını önlemek amacı iledir. Diğer bir özelliği ise doymamış yağ olma özelliği taşımasıdır.

Diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi kayısı çekirdeği yağının da uygulanacak bölgeye sürülmeden önce muhakkak sulandırılmaya ihtiyacı vardır. Saklama yöntemi ise soğuk kapların içinde ve hava almaması kesinlikle sağlanmalıdır. Bu koşullarda saklanmayan kayısı çekirdeği yağı bozulmaya uğrayacak; rengi solup içinde ki aroma da ekşimsi bir tat alacaktır.

Kayısı Yağı Nelere İyi Gelir?

Kullanım alanına baktığımız da en fazla masaj, cilt bakımı, saç bakımı kozmetik sanayinde kullanılır. Kozmetik ürünlerin de sabun, Krem, Şampuan, Losyon şeklinde kullanılıyor. Bitkisel yağların hepsi cilt tarafından emilemez kayısı çekirdeği yağının böyle bir sorunu yoktur. Cilt bu yağı rahatlıkla emebilir ve cilt üzerinde en ufak bir kalıntı bırakmaz. Kayısı yağı en fazla kuru ciltleri nemlendirmek ve yumuşatmak için tercih edilir. Biraz evvel dediğimiz gibi saç bakımında da kullanılmaktadır.

Kayısı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Hassas cilde sahip veya alerjiye müsait cilde sahip kişiler tarafından kesinlikle kullanılmalıdır. Cildinizi asla tahriş etmez iz bırakmaz aksine cildinizi yumuşatır.
  • Yağı vücut tarafından rahatlıkla emildiği için hemen yayılma gösterir iyi bir masaj yaparak vücudunuzun ve cildinizin rahatladığını hissedebilirsiniz.
  • Cildin yağ oranında hatırı sayılır bir dengelemeye sebep olur.
  • Çok hafif olması sebebi ile yüz serumu olarak kullanılabilir ve kuruyan yüzler içinde çok idealdir.
  • Bazı kişilerde deri renginde değişmeler olabilir bu değişimin önüne geçmek için kayısı yağını kullanabilir ve cildinizin renk tonunu dengede tutabilirsiniz.
  • Yalnızca kuruyan ciltler üzerinde değil hem yağlı hem de karmaşık cilt tipleri içinde çok uygun bir yağdır.
  • Kayısı yağının özellikle gece yatmadan önce veya duştan hemen çıktıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Cilt sarkmalarına karşı içerisinde bulunan a ve e vitaminleri sayesinde cildin sıkı bir yapıya kavuşmasını sağlar. En önemlisi de yaşlanmaya karşı cildinizi korur.
  • Birçok bitkisel yağ gibi kayısı yağı da göz altında oluşan morluklar şişlikler veya halkalar için çok iyi gelir ve göz altında ki çizgilerin artmasının önüne geçer.

Kayısı yağının Saçlar Üzerinde ki Etkisi

Saç köklerini besleyerek kuvvetlendirir, Zor taranan saçların rahat taranmasına yardımcı olur ve bu yolla tararken kopan saçların önüne geçmiş olursunuz.

E vitamini barındırdığından saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve saç derisi sorunlarını ortadan kaldırır.

Saçlara hacim, parlaklık ve kayganlık kazandırır. Saçlarınızın daha hacimli ve yumuşacık olması için kullanabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Tüylenme Yapar mı?

Birçok sitede araştırma yapmamıza rağmen bu sorunun net bir cevabına ulaşamadık. Bazı arkadaşlar tüy yaptığını söylerken bazı arkadaşlar tüylenme gibi bir yan etkisinin olmadığını iddia ediyor. Tam bir bilgiye sahip olmadığımız için bu sorunun cevabını maalesef veremiyoruz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıKayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?