Çoban Salatası TarifiSalataların yapımı genel olarak kolaydır. Ancak püf noktalarını ve inceliklerini de bilmek gerekiyor. Yapacağınız ve dikkat edeceğiniz birkaç husus yapmış olduğunuz salatanın lezzetini birkaç kat arttırabilir.

Diğer tarifimiz de patatesli salatanın nasıl hazırlandığını anlatmıştık. Yine bir salata tarifi vereceğiz ve tarifimiz çoban salatası olacak.  Salatanın ismi çobanlıktan gelmektedir. Dağlarda bayırlarda çobanlık yapan kişiler basit şekilde hazırlana bilmesinden dolayı ismi çoban salatası olarak kalmıştır.

Gerek doyurucu olması gerekse pratik şekilde hazırlanıp yenebilmesi sebebiyle de birçok mutfakta yapılıp yemeklerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Diyet yapan ve diyetle arası pek iyi olmayanların bile severek tükettiği bir salata türüdür. Malzeme konusunda sizleri yine zorlamayacağız. Her evde bulunabilen ve alınabilen malzemeler seçtik. İsterseniz malzemelerimize göz atalım.

Çoban Salatası İçin Malzemeler


  • İki kişilik bir tarif olacak
  • 2 tane domates (orta boy olabilir)
  • 2 tane salatalık (orta boy seçilebilir
  • 1 adet soğan
  • 2 tane yeşilbiber
  • Baharat olarak kırmızıbiber ve tuz
  • Zeytinyağı
  • Nar ekşisi
  • Tercihe bağlı olarak taze nane ve Yeşil soğan da kullanabilirsiniz

Çoban Salatasının Tarifi ve Hazırlanışı

Domateslerimizi alıyor ve kesiyoruz küp şeklinde kesebilirsiniz. Kestikten sonra bir kabın içine koyuyoruz. Unutmadan söyleyelim tüm malzemeleri yıkıyoruz. Salatalıkları da aynı şekilde kesiyoruz isterseniz kabuğunu soyun isterseniz soymayın. Kabukları ile tüketirseniz çok daha sağlık olur.

2 Adet olan yeşil biberleri doğramaya geçmeden önce içinde bulunan çekirdeklerini çıkartıyoruz. Çekirdekleri çıkardıktan sonra soğanı ikiden ortaya bölüp ince şekilde doğruyoruz.

Şimdi dikkat etmemiz gereken nokta servis yapacağımız tabağa ilk önce domatesleri ekliyoruz. Ardından soğanları ilave ederek tuzu da ekliyoruz. Bunu yapmamız da ki sebep Çoban salatasının tuzlu bir kıvama sahip olabilmesidir.

Arda kalan malzemelerimizi domates ve soğanın üzerine ekleyin. Ekledikten sonra üzerine limon sıkın. Kabı alarak salatayı biraz dinlenmeye bırakalım. O dinlenirken biz de maydanoz, Nane ve soğan alalım ve salatanın üzerine ekleyelim.

En son olarak biraz daha tuz ekleyip nar ekşisi ve zeytinyağını salatanın üzerine ekleyelim. İşlemimiz bitmiştir. Görüldüğü üzere oldukça basit ve pratik bir tarif oldu. Salatayı yaparken dikkat ettiğimiz nokta servis tabağına ilk önce domatesleri atmak oldu. Başka tariflerde görüşmek dileği ile afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Çoban Salatası Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıÇoban Salatası Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?