Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

Çam Ağacının Özellikleri Nelerdir? Hakkında Bilgi

Uzun ömürlü olan çam ağaçlarının boyları 70 metreye kadar uzayabilir. Hoş bir kokusu vardır ve iğne yapraklı bir özellik gösterir. Çiçeklerinin rengi kahverengi tonda olup kabukları, meyveleri ve yaprakları insan sağlığı için oldukça önemlidir bu yönüyle şifalı bir bitkidir.

Çam ağacı yanıcı özelliğinden dolayı kereste üretimin de ve ısınma da bolca kullanılmıştır. Yenilir bir meyve vermemesine karşın yaz kış yeşil kalması kozalaklarının toplanıp farklı amaçlar için kullanılması sebebi ile çam ağacına olan ilgi hiç eksilmemiştir.

Türkiye’nin büyük bir bölümünde yetiştiği görülmektedir.  Kuraklık ile mücadele de önemli bir paya sahiptir. Çam ağaçlarının iyi gelişip üreyebilmesi için temiz havanın olmasının yanı sıra bol da ışık gerekmektedir. 

Çam ağacını sizler için kısaca tanıttık asıl konumuz olan çam ağacı nelere iyi gelir? ve faydaları nelerdir? Şimdi bunlara göz atalım.

 

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

  • Romatizma problemi çekenler kullanabilirler. Kullanım şekli bir kavanoz alarak içine çam yaprakları, çam kabukları ve çam filizleri atılır. İlave olarak zeytinyağı ve çörek otu yağı da eklenerek üzeri kapatılır ve 3 hafta kadar bekletilir. Bu süreden ağrı yapan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.

 

  • Diş ağrısı mı çekiyorsunuz? Bunu dindirmek için çam kabuğu ile sirkeyi karıştırın ve gargara yapın.

 

  • Çam kabukları kaynatılıp bal ile tatlandırılır ve içilerek balgam söktürülür.

 

  • Astım ve bronşit hastalığı için çam yaprağı alınır sinir otu ve bal ile karıştırılarak içilir.

 

  • İdrar sorunları olanlar için çam yaprağı ve biberiye kaynatılır ilave olarak bal katılarak içilir. Bu sayede idrar söktürme işlemi yapılmış olur.

 

  • Gece yatmadan önce Çam esansını zeytinyağı ile karıştırıp saç diplerine sürebilirsiniz. Sabah kalkınca da yıkayabilirsiniz.  Bu sayede doğal saç bakımı yapmış olursunuz.

 

  • Diğer şifaları arasında kan temizleyici, Müzmin öksürük, Yaraları iyileştirmesi, Ses kısıklığı ve gastrit tedavisinde kullanılabilir.

Görüldüğü üzere kullanım olanağı oldukça çeşitli olan çam bitkisi birçok hastalık için şifa dağıtıyor. Biz burada yalnızca bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyoruz.

Her insan bünyesinde aynı etkiyi göstermez bunun için kullanmadan önce lütfen doktorunuza başvurun ve ondan sonra kullanın.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Bademcik şişmesinin sebepleri

Bademcik neden şişer? belirtileri nelerdir? Bademcikler vücutta adeta bir ...

saç dökülmesi için doğal uygulamalar

Kadınların korkulu rüyalarının başında saç dökülmesi gelmektedir. Ancak ...

Elma sirkesinin başlıca faydaları

Geçmiş dönemlerden bu yana elma sirkesini tedavi amaçlı bir çok medeniyet ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status