Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?cam kozalagi

Çam ağaçlarının birçok çeşidi bulunur ve Türkiye’nin çok fazla bölgesinde doğal olarak yetişir.  Çam ağacının faydaları hakkında ki yazımız da detaylı olarak çam hakkında bilgiler vermiştik.

Kozalaklar çamların en tepelerinde oluşurken ilkbahar ve yaz aylarında oluşan bu kozalaklar kendiliğinden yere düşerler. Kozalaklar oluşmadan önce yeşil bir renktedir daha sonra renkleri kahverengiye döner.

Kozalak bitkisi odunsu bir yapıda olduğu için hem ısınma ihtiyacını karşılar hem de süsleme de dekorasyon için kullanılırlar. Kozalaklar da ki tohum atma özelliği yalnızca rüzgar vesilesi ile olur. Aslında kozalak çam ağacının bir meyvesidir. Ancak direk olarak yenmediği için bir meyve olarak görmeyiz. Sizlere şimdi çam kozalağı neye iyi gelir, Nelere iyi gelir bu konularda detaylı bilgiler vereceğiz.

Çam Kozalağı Neye İyi Gelir?

 • Bronşit, Balgam, Öksürük ve astım hastalıkları için iyi bir şifa kaynağıdır.
 • Akciğerleri temizleyici bir özelliği vardır. Özellikle Tütün ürünlerinden kaynaklanan akciğer rahatsızların da kullanılır.
 • Verilen bilgilere göre sağlık uzmanları çam kozalağı yağının veya reçelinin tüketilip içilmesi durumunda kış aylarında yakalanılan grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına koruma sağladığını savunuyor. İçerisinde bulunan farklı bileşenler çam kozalağını farklı bir yere koyuyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Uyku problemi çekenler kullandıkları zaman uyku düzensizliklerinin son bulacağını söyleyebiliriz.
 • Odaklanma sorunu yaşayanların odaklanma becerilerini arttırır.

Çam Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı için kesinlikle önerilir. Saçların köklerine doğru uygulandığı zaman saç köklerini beslediği kesin olarak kanıtlanmıştır. Her yaştan insanın genel bir problemi olan saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir.

Çam kozalağı Suyunun Faydaları?

 • Nefes darlığı
 • Nezle,
 • Halsizlik
 • Özellikle mide ağrısına karşı çok iyidir.

Çam kozalağı suyu nasıl hazırlanır?

5 tane çam kozalağı alarak bunları doğruyoruz. Büyük bir kap alıyoruz ve içine kozalaklarla birlikte su ekliyoruz. Bu şekilde bir gün bekletiyoruz ardından 30 dakika kadar kaynatıyoruz.

Tadından dolayı içine tatlanması için şeker veya bal ekleyebiliriz. Günde bir defadan fazla tüketmenizi kesinlikle önermeyiz.

Çam Kozalağı Reçelinin Faydaları

 • Cilt bakımı için iyi bir seçenektir cildiniz gençleşmesini sağlar.
 • Kışın hasta olmak istemiyorsanız bu reçeli tüketmelisiniz.
 • Çok çabuk bulaşabilen grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürür.

Çam kozalağı reçeli nasıl hazırlanır?

Topladığınız kozalakların ağırlıkları 1 kilogram olmalı. 4 tane incir bu incirler kuru olmalı. 1 kilogram şeker ve su. Su miktarı kozalakların üstüne kapatacak seviyede olmalı.

Bu karışımı 2.5 saat kısık bir ateşte pişiriyoruz. Pişirme işlemi sırasında üst katmanda köpük toplanacaktır. Daha sonra ocaktan indiriyoruz ve reçelimiz hazır olmuş oluyor.

Çam kozalağının zararları ve yan etkileri nelerdir?

Günlük bir bardaktan fazla içilmesi durumunda alerjik veya beklenmedik sorunlar oluşabilir. Bu yüzden bir bardaktan fazla içmeyiniz. Tamamen olgunlaşmamış olarak toplanan kozalakların kullanılması mide problemlerine yol açabilir.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıÇam Kozalağının Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?