Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Tarifi ve YapımıPırasa sindirim sorunu çeken kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Bağırsakları çok iyi çalıştırdığı için hazımsızlık problemini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Pırasa sevmeyenler için zeytinyağlı pırasa tarifi tam sizlere göre Ispanak da aynı şekilde oldukça faydalı bir sebzedir. muhakkak göz atıp tüketmelisiniz.

Tarif ve malzemelere geçmeden önce birkaç ipucu vermek istiyoruz. Soğan kavrulurken çok az da olsa tuz atmanızda yarar var. Atmış olduğunuz tuz soğanın daha çabuk kıvama gelmesini ve kavrulmasını sağlar. Pırasalar tazelik durumuna göre erken veya geç pişme durumu söz konusu olabilir. Daha erken pişmesini isterseniz su ilavesi yapabilirsiniz ancak suyun sıcak olması gerekmekte.

Malzemelerimiz arasında pirinç de var pirinç daha ayrı bir lezzet katıyor doğrusu. Pirincin ne kadar olacağına siz kendiniz karar verebilirsiniz. Her zaman yaptığımız gibi malzeme konusunda sizlere esneklik payı bırakıyoruz.

Zeytinyağlı Pırasa İçin Malzemeler


  • Yarım kilo pırasa (isteğe göre arttırılabilir)
  • 2 adet havuç
  • 1 çay bardağı olacak şekilde zeytinyağı
  • 1 su bardağı su
  • Yarım limon
  • 2 adet kesme şeker
  • Pirinç
  • 1 tane soğan (orta boy yeterli olacaktır)
  • son olarak da tuz

Zeytinyağlı Pırasa Yemeğinin Tarif ve Hazırlanışı

Elimizde bulunan pırasaların sap ve baş kısımlarını kesiyoruz. Pırasaları halka şeklinde doğramaya başlıyoruz. Daha sonra havuçlarımızı alıyoruz havuçların üst kısımlarını kazımamız gerekiyor bunu bir bıçak ile yapabilirsiniz. Havuçları ister halka şeklinde doğrayın isterseniz farklı bir şekilde tercih tamamen size kalmış.

Soğanı alıp rendeleyelim isterseniz yemeklik olarak da kullanabilirsiniz. Bir tencere alıyoruz ve içine zeytinyağını döküyoruz. Hazırlamış olduğumuz soğanı tencerenin içine atarak bir güzel kavuralım.  Kavurma işlemini orta seviyede ki ateşte yapmanızı öneririz.

Soğanlar pembeleştikten sonra havuçları ekleyelim. Soğanlarla birlikte havuçları soteleyelim. Akabinde Halka şeklinde doğramış olduğumuz pırasaları ilave ediyoruz. Aynı şekilde kavurmaya devam edelim en fazla 2 dakika kadar kavurmanız yeterli olacaktır.

Üzerine kesme şekeri ve sıcak suyu ekleyelim. Suyun miktarını sorabilirsiniz eklemiş olduğunuz suyun tencere de yer alan bütün malzemelerin üstünü kapatması gerekiyor. En son yapacağımız işlem yarım limonu eklemek oluyor.

Tencerenin kapağını kapatarak ortalama 25 veya 30 dakika kadar pişirin yalnız kısık ateş de piştiğinden emin olun. 15 dakika geçtikten sonra pirinci ilave ediyoruz. Pirincin lütfen yıkanmış olmasına dikkat ediniz. Sonra tekrar tencerenin kapağının kapatın ve 15 dakika daha bekleyin.

Yemeğimiz artık hazır halde. Tadını ve lezzetini umarım beğenirsiniz. Afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Tarifi ve Yapımı İle Benzer Sohbet YazılarıZeytinyağlı Pırasa Yemeği Tarifi ve Yapımı yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?