Zeytinyağlı Enginar TarifiBir sebze yemeği olarak kullanılabilecek zeytinyağlı enginarı pratik ve kolay şekilde nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Enginarın kök veya sap kısmını kesinlikle koparmanız gerek. Yine aynı şekilde yapraklarını da koparmalısınız. İster elinizle ister bir bıçak yardımı ile koparabilirsiniz.

Enginarın özelliğinden dolayı kolayca kararma gösterir. Bunun önüne geçmek için limonlu suya atabilirsiniz. Enginarın yetişme mevsimi bahar aylarıdır ancak günümüz de marketlerde her mevsimde bulunabiliyor. Taze enginarı yeşil yapraklarından ve yapraklarının sert olmamasından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Farklı formlarda enginar tarifleri ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Çünkü enginar hem sebze yemeklerinde hem de salatalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Tarifimiz diğerleri gibi sizleri çok fazla yormayacak şekilde olacak. Kullandığımız malzemeler ve yapılış sürecinde ki anlatımımız gayet anlaşılır.

Zeytinyağlı Enginar İçin Malzemeler


  • 500 gram garnitür
  • Yarım soğan
  • 1 su bardağı su
  • 1 çay bardağı, zeytinyağı
  • Yarım limon
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Dereotu
  • 6 adet enginar
  • Tuz

Zeytinyağlı Enginarın Yapılış ve Hazırlanışı

Yapmamamız gereken ilk işlem bir tencere alıyoruz tencerenin içine yarım çay bardağı zeytinyağını döküp daha sonra soğanı ilave edip karıştırıyoruz bir nevi soteleme yapıyoruz. Kavurma işi bittikten sonra diğer bir malzememiz olan garnitürü ekleyerek,  bir veya 2 dakika aralığında kavurmaya devam edelim. Garnitür enginarın içine eklenmeye hazır hale geldi ocağımızın altına kapatabiliriz.

Bir başka kâse alarak içine yarım çay bardağı zeytinyağını döküyoruz. Üstüne yarım limonu ekleyerek şekerini ve tuzunu ilave ediyoruz. Daha sonra bu karışımı karıştırıyoruz bir sos elde etmiş oluyoruz. Karıştırmadan sonra kâseyi mutfakta bir kenarı alalım.

İkinci bir tencere alarak enginarları koyalım. Dikkat etmemiz gereken husus enginarların birbirlerine fazla yakın olmamalarını sağlamak. Enginarın iç kısmına garnitürü dolduralım. Daha önceden hazırlamış olduğumuz sosu üzerine bolca dökelim. Son olarak bir bardak sıcak suyu tencereye ilave ederek tencerenin kapağını kapatıyoruz. Şimdi tenceremizi ocağa alabiliriz.

Pişirme süresi yaklaşık 20 dakika sürecek. 20 dakikadan sonra ocağımızı kapatarak zeytinyağlı enginarı ocaktan indirebiliriz. Güzel bir servis tabağı seçin ve en son malzememiz olan dereotunu enginarın üstüne serpiştirin. Güzel günlerde yemeniz dileği ile afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Zeytinyağlı Enginar Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıZeytinyağlı Enginar Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?