Uyurken Niçin Ağızdan Su Gelir, Ne Yapmak Gerek?uyurken ağızdan su gelmesi

Bazı insanlar, uykuda salya akma ya da ağızdan su gelme sorunuyla karşılaşmaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu durum sabah kötü bir uyanma biçimine neden olmaktadır. Islanan yastıklar da sinir bozucu bir diğer etkendir. Bu sorunu yaşayan insanlar doktora başvurarak tıbbi anlamda uzman görüşü almalıdırlar. Ancak bu soruna yol açan belirli birkaç faktör bulunmaktadır.

Ağızdan Su Gelmesinin Nedenleri

  • Nefes alma problemleri olan insanlar ağızdan su gelmesi sorununu yaşamaktadırlar. Burundan nefes alamama sonucunda uyurken ağız açık kalmaktadır. Bu durum salya akmasına ve ağızdan su gelmesine neden olmaktadır. Nefes almayı etkileyen faktörlerin giderilmesi gerekmektedir.
  • Mide ve yemek borusundaki sorunlar, ağızdan su gelmesine neden olan bir diğer faktördür. Genellikle mide problemleri olan insanların, uyku esnasında ağız suyu akmaktadır.
  • Ağız suyu akması parazit habercisi olabilir. Ağız suyu akan insanların yastık hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Yapılan dışkı tahlilleri de ağız suyu akmasının nedenlerini ortaya koymaktadır. Eğer parazit sorunları var ise dışkı tahlili ile tespit edilmektedir.
  • Ağız suyu akması bazı hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Ağzın açık kalması sebebiyle vücuda bakteri girişi olmaktadır. Bu durum solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kişileri savunmasız bırakmaktadır.
  • Yapılması gereklerin başında kulak, burun ve boğaz uzmanına başvurmak bulunmaktadır. Solunum yolunda bulunan sorunlar tedavi edilmelidir. Burundan nefes alamamanın neden olduğu ağız akması, burun tıkanıklığı ya da geniz etinin habercisi olabilir. Ağız akması kişisel problemin yanında sağlık sorunlarının olduğunun göstergesidir. Bu nedenle sorunun kökeni araştırılmalıdır.
  • Ağızdan su gelmesine karşı alınabilecek bitkisel çözümler bulunmaktadır. Nefes almayı kolaylaştıracak bitki çayları içilebilir. Özellikle kekik çayı, boğazı temizlediği için rahat solunum imkanı vermektedir. Bunun yanı sıra mide sorunları için uyumadan önce doğal yoğurt tüketilerek, midenin rahatlaması sağlanabilir.

Yukarı da uykuda ağız suyu neden akar? ve sebepleri hakkında bilgiler verdik. Bunlar yalnızca bilgilendirme amaçlı olup hiç bir tıbbı gerçeklik taşımamaktadır.

Yaşadığınız problemle uzak kalmamanız açısından bu tip yazıları okumak size avantaj kazandırır. Ancak bu konu da şikayetçi olanlar işinin ehli olan doktorlara başvurarak gerekli tetkikleri yaptırarak bir sonucu ulaşabilirler. 

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Uyurken Niçin Ağızdan Su Gelir, Ne Yapmak Gerek? İle Benzer Sohbet YazılarıUyurken Niçin Ağızdan Su Gelir, Ne Yapmak Gerek? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?