Ülkemizde Çet Sohbet Kültürücet sitesi

Günümüzde hayatımıza yön veren, davranışlarımızı ve hayattan beklentilerimizi değiştiren sebeplerin başında teknoloji geliyor. Bu gelişimlerin insanlarımıza olan tüm etkilerini ele almayıp yalnızca sektörümüzle alakalı olan çet sohbet, Diyalog kurmak, Arkadaşlık ve insan ilişkilerine dair incelemelerde bulunup farklı bir perspektiften bilgiler aktaracağız. Çet kültürü Ülkemizde 20 yıl önce veya biraz daha önce oluşmaya başlamıştır. Çağa ayak uyduran ülkemizin İnternet alt yapısını güçlendirmesi, Yerli ve yurt dışından ülkemize getirilen akıllı telefonlar ve bilgisayarlar bunun oluşmasında ki en büyük etken olarak gösterilebilir.

İnsanımızın bu yeniliklere ve gelişimlere kayıtsız kalmadığını da görmekteyiz. Türk insanın biraz da lükse olan düşkünlüğü sanırım bu kültürün oluşumunda büyük rol oynadı. Belirli bir yaşın üstünde olan kişilerin de bu sürece alışmaları veya tamamı ile benimsemeleri kolay olmadı. Yaşları daha küçük olan milyonlarca insanımızsa adeta teknolojinin içinde dünyaya geldiler.

Çet Sitelerinin Tarihsel Gelişimi

Kısıtlı ağ bağlantıları ve henüz tam anlamıyla gelişmemiş telefonlar ve bilgisayarların yapabilecekleri sınırlıydı. İnternet üzerinden görüşmeler yalnızca yazılı ve metin tabanlı olarak çet sohbet yapılabiliyordu. Fonksiyonel olarak oldukça kısıtlı imkânlar sunan bu sayfalarda bazı odalar açılarak kitleler bir araya getiriliyordu. Günümüzdeyse Resimli, Görüntülü ve sesli olarak binlerce alternatif kullanıcılara sunulduğu gibi sosyal medya ismi verilen çok geniş kapsamlı özellikler sunan yapılarda hayatımızda yer etti.

Bu süreç bir gecede ve anında gerçekleşmedi ve yavaş bir şekilde ilerledi. Öyle bir durum olmuş olsaydı buna Dünya üzerinde ki hiçbir insan ayak uyduramazdı ve kendilerini başka bir Dünya da hissederlerdi.

Çet Odalarının Getirdikleri ve Götürdükleri

Neredeyse günün 24 saati yanımızda bulunan cihazlar kimi insanların adeta bir organı haline geldi. Onun eksikliğini çeken milyonlarca insanın var olması teknolojiye olan bağımlılığın da bir göstergesi.  Hayatında hiç görüşmemiş, Akrabalık bağı olmayan ve normal yaşamında karşılaşma ihtimali olmayan milyonlarca insan bu teknolojilerin sayesinde dakikalar içinde bir araya gelip birbirleri ile tanışabiliyorlar.

Bu noktada eleştirilen ve biraz da garipsenen durum bu kişilerin birbirlerine olan samimiyetidir. Bu platformları kullanan insanların büyük bir bölümü kendi benliklerinden uzak yapay davranışlar ve eylemlerde bulunuyorlar. Durum böyle olunca da aralarında ki samimiyet ve güven duygusu da normal olarak sorgulanabiliyor.

Buna bizlerin herhangi bir yorum yapması pek doğru gibi gözükmüyor. Yukarıda ki durumun kesin bir cevabı olmadığı için çekimser kalmayı doğru buluyoruz. Ancak yukarıda ki olumsuz durumlara örnek olarak Bazı Türk ahlak, Gelenek ve göreneklerin zedelendiğini de görmezden gelmemiz doğru olmaz.

Çet Sohbet Yapma Kuralları

  • Kullanmış olduğunuz veya kullanmak istediğiniz tüm sitelerde çet sohbet kuralları vardır. Global kanallarda hakaret içerikli, Başkalarını rahatsız edici ve kötü söylemlerde bulunursanız site yöneticileri tarafından uzaklaştırılırsınız. Şu sayfada https://www.sipsevdi.net/gizlilik/sohbet-kurallari kurallar hakkında genel bilgileri bulabilirsiniz.

  • Buna ilave olarak başkalarının bilgilerinizi izinsiz olarak paylaşmak ve özel odalarda rahatsız edici davranışlarda bulunmakta ahlaki bir davranış olmayıp tespit edilmesi halinde siteden uzaklaştırılmanıza neden olur.

  • Siyaset, Din, Mezhep, Irk, Dil ve benzeri ayrıştırıcı söylemlerde veya davranışlar da bulunma girişimleri de engellenmektedir.

Çet Sitelerinin Kullanım Amaçları

Sizlerinde tahmin edeceği gibi farklı Dünyalar, Farklı kültürler ve bambaşka kişiliklerde bulunan hem cinsleri veya karşı cinsleri tanıma amacı olarak kısaca tanımlanabilir.

Beklentiler ve yaşam tarzı kullanım amacının aynı olmamasının önünde ki en büyük sebeptir. Hobi olarak bunu bir alışkanlık haline getiren bireyler olacağı gibi ciddi anlamda kendisine bir dost ve arkadaş arayan bir kitlenin varlığını da görmezden gelemeyiz. Burada dikkat edilmesi gereken husus; Ne aradığınızı ve sizleri nelerin beklediğini bilmenizdir.

Bu iki örnek genel kullanım amacını tam olarak yansıtır. Farklı şekillerde ve farklı beklentiler ile kullanım yapanlarında olduğunu biliyoruz. Bu farklı kullanım şekillerine değinmeyi uygun bulmuyor ve yorumu sizlere bırakıyoruz.

Çet sohbet siteleri bundan sonra da varlıklarını insanlar var olduğu sürece sürdüreceklerdir. Çünkü anlık iletişim ve etkileşim sunan hiçbir sektörün tamamı ile ortadan kalkabileceğini düşünmüyoruz. Bu sitelerin tarihsel gelişimlerini, Türk insanına neleri kazandırıp neleri kaybettirdiğini ve kullanım amaçlarını sizlerle paylaştık. Eksik veya hatalı bir bilgi paylaşımı olduğunu düşünüyorsanız bunu bizlerle paylaşmanızı arzu ederiz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 1.037
Etiketler


Ülkemizde Çet Sohbet Kültürü İle Benzer Sohbet YazılarıÜlkemizde Çet Sohbet Kültürü yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?