Terbiyeli İşkembe Çorbası Tarifiİşkembe kimi insanlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen bir lezzettir. Bunda ki sebep hijyenik olup olmadığın kesin olarak bilinmemesidir. Bilindik veya tavsiye üzerine güvenilir bir yerden işkembe almanızı tavsiye ederiz. İki çeşit işkembe vardır. Tuzlama olanı ve ince kıyım. Tuzlama iri olarak doğranmış olanıdır.

İşkembe çorbasını yapmadan önce ilk yapılacak iş işkembeyi terbiye etmektedir. Terbiye etmek için  yumurta, Su ve yoğurt kullanılır. Tercihe bağlı olarak işkembe çorbasının kendinden sos elde edilir. Elde edilen bu sos yemek pişip sofraya geldikten sonra ilave edilir. İşkembenin kendinden elde edilen sos çorbanıza nefis bir tat verecektir.  Yanlış yapılan bir işlemse terbiye işlemi için un ve limon kullanılmasıdır. Bu yanlış bir uygulama yöntemidir.

Malzemeler


  • 2 kilo işkembe sizin için yeterli olacaktır.

Terbiyesi için malzemeler


  • 5 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Yarım bardak su

Sosu İçin Malzemeler


  • Sirke
  • Sarımsak

İşkembe Çorbasının Tarifi ve Hazırlanışı

Almış olduğumuz işkembeyi normal bir tencere de veya düdüklü tencerede pişiriyoruz. Pişirme işlemi bittikten sonra İşkembeyi tencereden alarak iri  kıyım ve ince kıyım şeklinde doğrayalım sonra tekrar tencerenin içine atalım.

Yukarıda yazmış olduğumuz terbiye malzemelerini bir kapta birleştirerek karıştıralım. Daha sonra terbiye malzemelerini işkembenin olduğu tencereye atalım.  Tuzsuz yemek olmaz elbette tuzunu ekleyelim. Sos malzemesini ayrı kullanacağımızı vurgulamıştık ancak isteyenler sirkeyi servisten önce kullanabilirler.

Terbiyenin önemli olduğu söylemiştik Çorbamız piştikten sonra ağır ağır yumurta, su ve yoğurt ekliyoruz. Bir anda eklersek terbiyemiz kesilebilir başarısız bir yemekle karşı karşıya kalabiliriz. En son olarak servis de sarımsak ve sirkeyi ekliyoruz. Çok hoş bir yemek oldu akşamları işkembe çorbasını rahatlıkla içebilirsiniz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Terbiyeli İşkembe Çorbası Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıTerbiyeli İşkembe Çorbası Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?