Sucuklu Poğaça TarifiSucuk, Salam ve pastırma çok fazla kişi tarafından sevilerek yenen et ürünleridir. Elbette tavuktan üretilmiş olanları da var. Çocukların sucuk ve salama düşkün olduklarını söylememize gerek yok sanırım. Bu lezzetli et ürünlerini tüketmenizin başka bir yolu daha var o da Sucuklu poğaça.

Poğaçalar genelde peynir, Patatesli, Zeytinli gibi türlerde çok sayıda yapılıp satılırlar. Sucuklu poğaçayı denediğinizi zannetmiyoruz. Bu yüzden sucuklu poğaça tarifini sizlerle paylaşacağız. Yapımı hem kolay hem de malzeme açısından çok rahatlıkla bulabileceğiniz bir tarif olacak.

Üstelik yaptıktan sonra dolabınızda da saklayarak işten döndüğünüz de hazır halde bulup yemek yapmanıza gerek kalmadan ısıtıp yiyebilirsiniz. Poğaçanın üstüne helva da iyi gider diye düşündük. Un helvası tarifine göz atmak için linki kullanabilirsiniz. Helvadan çok fazla hoşlanmıyorsanız pasta tarifleri için gerekli kategoriyi kullanabilir beğendiğiniz bir tarifi seçebilirsiniz.

Sizleri fazla bekletmeden malzeme listesini hemen verelim.

Sucuklu Poğaça İçin Malzemeler


  • 1 su bardağının yarısı kadar zeytinyağı
  • 1 adet yumurta
  • 1.5 çorba kaşığı şeker
  • Un (alabildiğince)
  • Tuz
  • 1 yemek kaşığı da mayamız var
  • süt

Sucuklu Poğaça Yapımı ve Hazırlanışı

Bir kap alarak içine ılık süt, Yumurta yumurtanın birinin sarısını ayırıyoruz. Zeytinyağı, Tuz ve şekeri ekliyor ve karıştırıyoruz.

İkinci bir kap alarak un ve mayayı karıştırıyoruz. Hava alması için eleme yapmamız gerek.  Bu karışımı ilk kaba alıyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz.

Hamurun kıvamı ele yapışacak durumda olması gerekiyor. Çok cıvık veya koyu olursa problem yaratır. Yoğurma işlemi yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir.

10 dakikanın sonunda ele yapışan hamurun ele yapışmayacak şekle geldiğini ve esnek yapıda olduğunu göreceksiniz. Bu hale geldikten sonra kabın üzerine kapatarak ılık bir ortamda 1 saat kadar bekletiyoruz.

Hamur artık mayalanmış hale geldiğine göre yumurtanın büyüklüğünde parçalar kopartıyoruz. Koparmış olduğumuz parçaları avucumuz ile uzun çubuklar haline getiriyoruz. Çubukların uçlarını birbirleri ile bağlıyor ve tıpkı saç örer gibi örüyoruz. Örmeden önce aralarına ince şekilde kestiğimiz sucuk dilimlerini yerleştiriyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi bir görüntü elde etmiş olmalısınız. Hamurun üst kısmına bir fırça yardımı ile yumurta sarısını sürerek fırına vereceğimiz tepsinin üzerine diziyoruz.

Hemen fırına vermiyoruz hamurun mayalanmasını az da olsa bekliyoruz. Daha sonra 180 derecelik fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Sucuklu poğaça artık hazır. Tarifimiz bu kadar hanımlar ilk bakışta zor gibi gelebilir ama hamur işleriyle ilgileniyorsanız asla zor gelmez.  Güzel günlerde tüketmeniz dileği ile afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Sucuklu Poğaça Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıSucuklu Poğaça Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?