Semizotu Yemeği Tarifi NohutluSağlık açısından en fazla tercih edilen yemekler sebze yemekleri olmaya başladı. Geçmiş dönemlerde çok fazla tüketilmemesinin sebebi sağlık açısından faydalarının bilinmemesi ve bilimsel olarak kanıtlanmamasıydı.

Semizotu, Roka veya maydanoz gibi otlar genel de salataların yapımında kullanılır. Salatalarda da gayet güzel olduğunu biliyoruz. Ancak bir de bu sebzelerin yemekleri yapılıyor. Eminiz birçok kişi bu yemekleri ne tattı ne de yaptı.

Sizlere vereceğimiz tarif ile semizotu yemeğinin hem tadına bakacaksınız hem de değişik bir tat denemiş olacaksınız. Damak zevki çok farklı bir şey elbette herkesin ki aynı olamaz. Eğer bu tarifi yapıp beğenirseniz muhakkak çevrenizde ki arkadaşlarınıza da tavsiye etmeyi unutmayın. Malzeme listemizi aşağıdan alabilirsiniz.

Semizotu Yemeği İçin Malzemeler


  • 1 bağ semizotu
  • 1 adet soğan
  • 1 fincan haşlanmış nohut (Çay fincanı olmasına özen gösteriniz)
  • 150 veya 200 gram arasında kıyma
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı salça
  • 2 yemek kaşığı bulgur
  • 4 yemek kaşığı bulgur
  • Son olarak baharatlar (Tuz ve Karabiber)

Semizotu Yemeğinin Tarifi ve Hazırlanışı

Yapacağımız ilk işlem semizotlarını birbirlerinden ayırmak ve güzelce yıkamak olacak. Yıkadıktan sonra da süzmeyi sakın unutmayın. Tencere alıp içine yağı ilave ederek soğan ve sarımsağı ekleyerek soteleme işlemine başlayalım. Soğan ve sarımsakların yemeklik olarak doğranmasına özen gösterin.

Tencerenin içine Soğan ve sarımsaktan sonra kıyma ve havucu ilave ediyoruz. Havucun rendelenmiş olması gerekmekte. Pişirme işlemini kıymanın suyunu almasına kadar devam edelim. Ardından salçayı ekleyelim ve biraz karıştıralım. Daha sonra semizotunu ve nohutu ekleyip karıştırmaya devam edelim.

En son olarak Bulguru ve sıcak suyu tencereye ilave ettikten sonra baharatımız olan tuzu ve karabiberi ekliyoruz. Sıcak suyun miktarı 1 çay bardağı. Bu işlemi de yaptığımıza göre ocakta bulunan tencerenin altını kısarak pişmeye bırakıyoruz. Tarifimiz bu kadar görüldüğü üzere hiç de zor değil gayet basit ve pratik. 

Eğer çocuklarınız sebze yemekten hoşlanmıyor ve zorluk çıkarıyorlarsa bunun gibi sebze yemeklerini kullanarak onların hiç farkına varmadan sebze yemeklerini tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz tarifi umarım beğenir yakın arkadaşlarınıza bu tarifi verirsiniz.  

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Semizotu Yemeği Tarifi Nohutlu İle Benzer Sohbet YazılarıSemizotu Yemeği Tarifi Nohutlu yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?