Pizza Hamuru Tarifi



Pizza yaparken en çok zorlanılan kısım hamurun yapımıdır. Olağan dışı bir şey yapmazsınız ama yine de hamuru ocaktan çıkardıktan sonra istediğiniz gibi bir görüntü elde edemezsiniz. Sizlere pizza hamuru nasıl yapılır bunu açıklayacağız.

Hamuru kesinlikle 10 veya 12 dakika boyunca yoğurmak şart. Hamura katılan iç malzemelerin azlığına veya çokluğuna yoğurtma süresi farklılık gösterir. Yoğurduğunuz pizza hamurunun kesinlikle pürüzsüz ve dolgun gözükmesi gerek. Eğer bu görüntüyü elde edemediyseniz bir yerde yanlışlık yapmışsınız demektir.

Hamuru yoğurduktan sonra pizzanın büyüklüğüne ve adedine göre hamuru kesebilirsiniz. Kesmiş olduğunuz hamurları bir kaba alın ve dolapta saklayın. Ufak bir ipucu olarak hamurun üstüne yağ sürerek bir gün boyunca bekletin.

Hamur işini fazla sevmiyor ve yiyemiyorsanız Sebze yemekleri tarifleri ilginizi çekebilir. Şimdi gelelim pizza hamurunun malzemelerine.

Pizza Hamuru İçin Malzemeler


  • Yarım kilo un
  • 1.5 su bardağı ılık su
  • 1 yemek kaşığı yaş maya
  • 1 kahve fincanı miktarı ayçiceği
  • 2 çay kaşığı pudra şekeri
  • 1 çay kaşığı tuz

Pizza Hamuru Yapımı ve Hazırlanışı

Hazır olan unun orta bölümüne yarım bardak ılık su ekleyerek yaş mayayı katın. Yaş mayayı ezerek ilave edin ve üstünü un ile örtün.

Un zaten kendi kendine ayrılacaktır ayrılmaya başladıktan sonra yine aynı şekilde orta kısmına tuz, yağ ve şeker ekliyoruz. Yarım bardak ılık suyu kalması gerekmekte kalan suyu hamura dökün ve yoğurmaya başlayın. Yoğurmadan sonra hamuru kesinlikle dinlenmesi için bekletin.

Hamur dinlendikten sonra zaten kabaracaktır bunu kendinizle göreceksiniz. Kabarmadan sonra hamuru bir müddet daha yoğurun. Tercihinize bağlı olarak büyüklüğünü kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Hamurun büyüklüğünü ayarladıktan sonra pizza kalıbınız varsa ona yoksa tepsi alarak hamuru yerleştirin. Tepsiyi muhakkak yağlayın. Tarifimiz bu kadar. İç malzemelerini seçtikten sonra fırında pişirerek nefis tatlar elde edebilirsiniz.

Kalınlık ve incelik konusuna değinirsek bu da sizin elinizde olan bir şey. Kalın şekilde keserseniz kalın olur ince keserseniz ince olur. Biz ince yapmanızı öneririz. Hamur işi olduğundan dolayı mideyi yorabilir sindirim de problemler çıkartarak hazımsızlığa sebep olabilir. Tarifimiz burada bitiyor hanımlar diğer tariflerle sizleri mutfakta asla yalnız bırakmayacağız.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.



Pizza Hamuru Tarifi İle Benzer Sohbet Yazıları



Pizza Hamuru Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?