Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalımetabolizmayi-hizlandirmak-icin-neler-yapilmali

Yavaş çalışan metabolizmanın sebebi tam olmamakla birlikte genetik faktörlere bağlıdır. Diğer bir etkense köy yaşamından kent yaşamına ayak uydurmak için seçilen yaşam tarzıdır. Hareketsizlik ve yanlış besin kaynaklarını tüketme standart olan metabolizma hızınızın düşmesine sebep olur.

Bu sorunun çözümü için birden fazla soru aklımıza gelebilir. Bunlar; Metabolizma nasıl hızlandırılır, metabolizmayı hızlandırma yolları nelerdir? Metabolizmam çok yavaş ne yapmalıyım ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler şeklinde sorular olabilir. Şimdi bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşalım.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Beslenme için kahvaltının önemini bilmeyen kalmamıştır. Kahvaltıyı yatağınızdan kalktıktan hemen sonra yapmanızda yarar var. Bu en önemli öğünü atlayanlar çok olduğu gibi geciktirenlerin sayısı da epeyce fazla. Bir an önce kahvaltınızı yapınız ki güne daha enerjik bir şekilde başlayın.

Protein değeri olarak düşük gıdalar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Çünkü insan vücudu proteinleri oldukça kolay sindirebilir. Diğer protein kaynakları arasında et, Et ürünleri ve baklagiller çok ciddi oranda protein kaynağıdırlar ve düzenli tüketilmelerin de yarar görüyoruz.

Süt Tüketiminden Uzaklaşmayın

Süt içmeyi Türk toplumu olarak bir türlü öğrenemedik sütün içinde bulunan kalsiyumun metabolizmayı ciddi oranda hızlandırdığı biliniyor. Sütten elde edilen yoğurt ve ayranın da düzenli bir şekilde tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olur.

Bol Yeşillik Bir Hayatınız Olsun

Geldik en önemli hususa. Sebze meyve ağırlıklı beslenin diye aslında boşuna söylenmiyor. Yeşil sebzelerin ve meyvelerin içinde yüksek miktarlarda c vitamini vardır  bu vitamin metabolizmanın hızlı çalışmasında çok büyük etken oynadığını biliyoruz.

İçeceklere gelirsek; Çay ve kahvenin hızlandırıcı etki yaptığını biliyoruz. Ancak kahve de bulunan kafein bazı bireyler de ciddi bir bağımlılık yapabiliyor. Fazla olmamak kaydı ile günde 2 fincan kahve tüketebilirsiniz. Fazla tüketilmesi sonucunda beklenmedik sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Kahvenin de sütlü olmasına lütfen özen gösterin.

Hep birlikte metabolizma nasıl hızlandırılır? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Sizlere bu konuda söyleyebileceklerimiz bunlar. Aslında olayın özüne bakıldığın da düzenli bir hayat, düzenli uyku, Doğal besinlerin tüketimi ve stresten uzak bir yaşam olarak özetlenebilir. Eğer ki durum genetik faktörlere bağlıysa mücadelemizin biraz daha zorlu olabileceğini söyleyebiliriz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı İle Benzer Sohbet YazılarıMetabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?