Kıymalı ve Cevizli Börek TarifiBazı akşamlarda aklımıza gelir ya şöyle kıymalı bir börek olsa da yesek diye işte aradığınız börek tarifini sizlere vereceğiz.  Tarifimiz diğerleri gibi oldukça pratik ve basit olacak. Böreğin ana malzemesi olan yufkayı ister hazır kullanabilirsiniz isterseniz kendi evinizde yaparak elde edebilirsiniz.

Şehir hayatını düşündüğümüz zaman birçok bayan artık evde oturmuyor çalışıyor. Durum bu şekilde olunca da ev de yufka yapmaya çoğu kadının hiç vakti kalmıyor. Marketten aldığımız hazır yufka ile tarifimizi sizlere sunacağız. 

Sizleri zorlayacak olan cevizli kıymalı böreğin iç malzemeleri. Malzemeleri hemen hazırlayıp kullanabileceğiniz gibi daha önceden hazırlayıp bir sonra ki günde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanacağımız malzeme listesini aşağıda verdik.

Kıymalı Böreğin İç Malzemeleri


  • 250 veya 300 gram kıyma
  • 1 adet soğan (yemekler için hazırlanmış olmalı)
  • 3 adet sarımsak (ezilmiş olmasına dikkat edin)
  • 1 çorba kaşığı ketçap
  • 1 kase miktarınca iri şekilde ceviz
  • 2 kase rende çedar peynir
  • Baharatlar (yeni bahar, Tarçın, Karabiber, Tuz, Zeytinyağı ve kimyon)

Börek İçin Malzemeler


  • 1 adet yufkamız var
  • 1 adet yumurta akı (Çırpmadan kullanmayın)
  • Sıvı yağ

 

Kıymalı Cevizli Böreğin Hazırlanışı ve Tarifi

Böreğimizi yapmak için iç malzememizi düzgün bir şekilde hazırlamamız gerekmekte. Bunu yapmak için bir tavaya ihtiyacımız var. Tavayı alıp içine zeytinyağı ve soğanı atalım daha sonra kavurma işlemini yapalım. Hemen ardından kıymayı alarak tavaya atarak kavurmaya devam edelim.

Tavada bulunan kıyma suyunu çektikten sonra üzerine elimizde bulunan baharatları kullanalım ve tavaya ilave edelim. Baharatları ekledikten sonra sarımsak, Ketçap ve Cevizi Ekleyin ve karıştırın. Daha sonra tavayı ocaktan indirerek tezgâha alın.

Ana malzememiz olan yufkayı bir masaya veya buna benzer bir nesnenin üzerine koyun ve açın. Yufkayı eşit olacak şekilde üçgen halinde 8’e bölün. Sigara böreğine benzeyecek şekilde sarıyoruz.

Yufkanın geniş kalan bölümüne çedar peynirini ekliyor, iç malzememizi ilave ediyor ve sarma işlemini yapıyoruz. Yufkanın uç taraflarının boşta kalması gerekiyor. Eğer kalmıyorsa yanlış bir şey yapmışsınızdır. Boşta kalan uçlarını daha önceden hazırladığımız yumurta akına batırıp yapıştırıyoruz.

Tüm yufkaları sardıktan sonra kızgın halde bulunan yağa atarak pembe rengini alıncaya dek kızartıyoruz. İşte hepsi bu kadar çok zor olmayan bir tarif olduğunu sizlerde gördünüz. Tüm börekleri kızarttıktan sonra servis edeceğimiz tabağa alarak afiyetle yiyoruz. Hamur işlerine düşkün olanlar için ıspanaklı börek tarifi de yayınladık göz atabilirsiniz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Kıymalı ve Cevizli Börek Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıKıymalı ve Cevizli Börek Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?