Kıymalı Tava Böreği Tarifi ve YapımıDaha önceden börek tariflerini hamur işi tariflerin içerisinde yayınlıyorduk bundan sonra börek tariflerini kendi kategorisinde yayınlayacağız.  Vereceğimiz tarif diğerleri gibi oldukça pratik ve kolay yapılabilen bir sunum olacak.

Birkaç ipucu verirsek içine katacağımız soğan ve et ile böreğin lezzeti tavan yapmış olacak. Üzerine ekleyeceğimiz yumurtanın sosu da hem böreğin güzel şekilde kızarmasına sağlayacak hem de görüntü olarak sınavdan başarı ile çıkacak.  Sunumumuz patatesli olacak tercihe bağlı olarak sizler kullanmaya bilirsiniz. Ancak patatesin de güzel bir tat verdiğini bilmeniz gerek. Bunların dışında biz peynir de kullandık ve baharat olarak karabiber ve kırmızıbiberi tercih ettik. Siz hangi baharatı seviyorsanız onu kullanabilirsiniz.

kıymalı tava böreğin de kesin bu malzemeler kullanılacak diye bir kural yok. Damak zevkinize göre çeşitlendirmeler mutlaka yapabilirsiniz. Son olarak yaptığımız işlem tereyağını ilave etmek oldu. Tereyağından hoşlanmıyorsanız margarinde kullanılabilir. Ancak tereyağı sağlık açısından oldukça faydalıdır.  Malzeme listemizi aşağıda bulabilirsiniz. Korkmayın her evde rahatlıkla kullanılabilecek malzemelerden seçtik.

Kıymalı Tava Böreği İçin Malzemeler


  • 2 adet yufkamız var
  • 1 tane soğan
  • 1 tane patates (isterseniz siz kullanmayabilirsiniz)
  • 150 gram kıyma
  • Olmazsa olmazlarımız baharatlar (tuz, Karabiber ve kırmızıbiber)

Böreğin Sosu İçin Malzemeler


  • 1 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • Bir su bardağının yarısı kadar sıvıyağ

Böreğin Üzerine Sürmek İçin Malzeme


  • Tereyağı

Kıymalı Tava Böreğinin Yapılış ve Hazırlanışı

Yapmamız gereken ilk işlem soğanları doğramak olacak. Soğanları doğrarken küp şeklinde doğramanızı tavsiye ederiz. Doğramadan sonra soğanı soteleyin. Bir tava alın ve içine sıvı yağı ekleyerek soğanları da içine atarak yumuşak bir kıvama gelinceye kadar sotelemeye devam edin.

Yumuşamasından sonra elimizde bulunan kıymayı ilave edin.  Bir diğer malzememiz olan patatesi ekliyoruz ancak patatesi lütfen rendeleyip atalım. Bu aşama en son olarak baharatları ekliyoruz ve biraz daha bekledikten sonra ocağın altını kapatın.

Sos hazırlamak için yapmamız gerekenler elimizde bulunan yumurtayı bir kabın içine koyuyoruz ardından sütü ekliyoruz ve sıvıyağı ekledikten sonra çırpma işlemine başlıyoruz. Çırpmayı yaptıktan sonra hazır olan sosu mutfakta bir köşeye alın.

Böreği yapmaya başlayabiliriz. Büyük bir tava alarak işe başlıyoruz. İçini sıvı yağ ile güzelce yağlıyoruz. Yufkanın birini alarak tavaya yerleştirin düzgün yerleşmiş olmasına özen gösterin. Yufka tavadan taşabilir önemli değil taşan kısımları tavanın iç kenarına doğru bükebilirsiniz. Daha evvel hazırladığımız sosu kullanarak yufkanın içine koyun.  Bir yufka daha alarak parçalıyoruz ve parçalamadan sonra sosun üzerine ekliyoruz.  Aynı şekilde sosumuzu alarak ilave ediyoruz.

Daha önceden hazırladığımız sotemizi tavaya boşaltarak tavanın her yerine eşit miktarda dağıtıyoruz. Üst kısmına bir yufka alarak parçalıyor ve atıyoruz.  Üstüne kalan sosumuzdan ekleme yapıyoruz.  Böreğimiz hazır olduğuna göre artık ocağa götürme zamanı geldi.

Ocağa aldığımız tavanın kapağını kapatın ve pişmesini bekleyin. Sık aralıklarla kontrol ederek yanmasını önleyin. Tava sıcak olduğu için pişmiş mi diye kontrol ederken zorlanabilirsiniz. Bunun için temiz bir tahta kullanabilir ve böreğin altına kontrol edebilirsiniz. Eğer alt kısmı kızartmış ise pişmiş demektir. Tavayı indirmeden hemen tereyağını üzerine sürün.

Servis yapabileceğiniz bir tabak alın ve ona da tereyağı ekleyin. Sonra böreği tabağa alın. Nasıl sunum yapmak istiyorsanız ona göre kıymalı tava böreğini kesin. Anlayabileceğiniz bir şekilde anlatmaya çalıştık umarım kafanızı karıştıran bir sorun olmamıştır.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Kıymalı Tava Böreği Tarifi ve Yapımı İle Benzer Sohbet YazılarıKıymalı Tava Böreği Tarifi ve Yapımı yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?