Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?Alternatif tıp olarak nitelendirilen bitkisel ürünler son dönemde oldukça talep görür hale geldi. Bunda ki en büyük etken televizyon programların da bu işlerle ilgilenen kişilerin yaptığı açıklamalar ve yönlendirmelerdir.

Çok fazla deneme yapıp şifa bulamayan insanlar alternatif tıpa yönelmektedir. Bundan önceki yazılarımız da birçok bitkinin nerede yetiştiğini, Özellikleri, Faydaları ve nasıl tüketilmesi gerektiğini yazmıştık.

Örneğin biberiye çayının faydaları nelerdir? Adlı yazımız da bu çayın nasıl tüketileceği, Nerelerden bulunabileceği hakkında bilgiler vererek sizleri yönlendirmeye çalışmıştık. Bugün sizlere birçok faydası bulunan havlıcan bitkisinden bahsederek bu bitkinin özellikleri, yetişme alanları, nelere iyi gelir?, faydaları nelerdir? ve kullanımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Havlıcan Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Yetişme alanının Uzak Doğu olduğu söylenebilir. Başlıca alanları Tayland, Hindistan ve Çin olarak öne çıkar. Tropikal özellik gösterin bitki 100 ile 130 santimetreye kadar uzayabilir. Yaprak uzunluğu 30 santim iken genişliği ise 10 santimi bulabilmektedir.

Yaprağın rengi açık yeşil olmakla birlikte kalın bir özellik gösterir. Pek çok ağacın aksine köklenmeyi toprağın içine doğru değil de yatay, Paralel olarak yapar ve kök rengi kızıl kahverengiye yakındır. Itırlı bir bitki olup zencefilgiller ailesine bağlıdır. Kök saplarının baharatlarda kullanıldığı bilinmektedir. Çin zencefili ve galangal olarak da bilinir. Latince ismi Alpinia officinaum ‘dır. Kokusunun çok hoş olması sebebi ile çokça rağbet görmektedir. Bitkinin resimlerine sayfadan bakarak neye benzediği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Havlıcan Otunun Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?


 • Bağırsaklar da biriken gazın ortadan kalkmasını sağlar.
 • Hazımsızlık sorunu çekenler tüketmelidir. Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Mide ekşimesinin önüne geçer.
 • İştahsızlığa çaredir iştah açıcı özelliği vardır.
 • Romatizmal hastalıklardan şikâyet edenler kullanabilirler romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Bayanlar da görülen adet sorunlarını önler.
 • Ağız kokusundan şikâyet edenler kullandıkları takdirde kokunun gittiğini fark edebilirler.
 • Kış aylarında fazlaca görülen soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir.
 • Balgam ve idrar söktürücü özelliği sahiptir.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Ağızda oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

 

Havlıcan Çayı Nasıl Hazırlanır? Kullanımı Nasıldır?

Elimizde bulunan havlıcan kökünü iyice öğütün veya kıyma şekline getirin. 1 çay fincanına bu kökü atın. Fincan da bulunan kökün üstüne sıcak su ekleyin. Su miktarının 150 ml olması yeterlidir. Fincanın üstünü kapatın ve 10 dakika boyunca sıcak suda demleyin.

Demlemeden sonra direk olarak sakın içmeyin fincanda ki suyu süzün ondan sonra için. Günlük 2 veya 3 kez içilmesinde bir sakınca yoktur. İştahsız olanlar yemeklerden önce hazımsızlık problemi olanlar ise yemeklerden sonra tüketebilirler.

Havlıcan Nerede Bulunur? Kimler Satar?

İnternet üzerinden şifalı ürünler satan firmalardan temin edebileceğiniz gibi, Çevreniz de bulunan aktarlardan ve bitkisel ürün satan dükkânlara uğrayarak satın alabilirsiniz.

Hiçbir şeyin kesin olmadığı gibi burada yazan bilgiler de kesin sonuç vermez. Diğer sayfalarda yazılmış olan bilgileri derleyip sizlere sunmaya çalıştık. Kullanmadan önce bir uzmana danışın onay aldıktan sonra kullanın.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Havlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıHavlıcan Bitkisinin Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?