Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?gul suyunun faydalari

Gül suyunun çok eski tarihlerden beri güzellik için kullanıldığı biliniyor. Günümüzde de içerisinde kimyasal ve katkı maddesi bulunan makyaj malzemelerinden uzak durmak isteyen hanımlar gül suyunun cilde faydasını bildikleri için başlıca tercih sebebi olarak karşımıza çıkıyor.

Gül suyunun elde edilmesi gül yapraklarının su ile birlikte damıtılarak elde edilir. Her sektörde olduğu gibi saf gül suyu adı altında içerisinde yalnızca gül kokusu bulunan ancak gerçeklikten uzak gül suları da bulunuyor lütfen bu gibi ürünlere dikkat edin ve cildinize fayda sağlamak isterken ona zarar vermeyin.

 

Gül Suyunun Başlıca Faydaları

 

 • Vücutta oluşan yaraların temizlenmesi ve bakterilerin uzak tutulmasında önemli bir rol oynarken deride oluşan tahriş ve egzama gibi durumlarda da kullanılabilir.

 

 • Birçok insanın başlıca derdi olan aknelerdeki yağların ve bakterilerin tekrar oluşmasını engellediği gibi cilt altını dengede tutarak sivilcelerin yeniden ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

 

 • Cildinizi nemlendirirken hoş bir görüntü kazanmanızı sağlar ve çok fazla yağlı ciltten şikâyetçi olanların kuru bir cilde kavuşmalarını sağlar.

 

 • Yoğun çalışma temposu ve çevresel faktörlerle kapanan gözeneklerin açılmasını sağlarken siyah noktaların oluşumunu da engellediğini söyleyebiliriz.  Tonik gibi uygulamalarında gözenekleri açtığını düşünüyor olabilirsiniz ancak o yalnızca sıklaştırır gül suyu gibi gözenekleri temizleme özelliğine sahip değildir.

 

 • Ciltte güneş yanığı, kaşınmalara bağlı tahriş ve sivilcelerden dolayı oluşan kızarıklık gibi durumları bertaraf eder.

 

 • Kokusu oldukça hoş olan gül suyunu gece yatmadan önce hem temizlik için kullanabilir hem de güzel kokular eşliğinde rahat bir uyku moduna geçebilirsiniz.

 

Gül Suyu Nelere İyi Gelir?

 

 • Hassas ciltli olan kişilerin ciltlerini yenilemede ve antioksidan özelliğinin olması sebebi ile ciltteki zararlı maddelerin daha çabuk atılmasında önemli bir rol oynar.

 

 • Bayanların yaşlanmayı önleyen kozmetik ürünlerine çok para harcarlar gül suyunun yaşlanmayı geciktirici özelliği de bulunmaktadır. (kırışıklıklar ve sarkmalar) cildin esneklik dengesini sağlar.

 

 • Bebekler için kullanılabilir ancak antiseptik özelliğinin bilinmesinde fayda var.

 

 • Kan dolaşımını hızlandırır özellikle selülit oluşumunu yavaşlatır bu kötü görüntüden sizi kurtarabilir.

 

 • Saçlar için düzenli kullanımlarda saçların gürleştiği ve dökülmelerin de önüne geçtiği biliniyor. Banyoda durulama yaparken kullanabilirsiniz.

 

 • Bayanlar makyaj temizleme de kullanabilirken erkekler de her tıraş sonrası losyon gibi kullanabilirler.

 

Gül Suyu Kullanım Alanları

temel olarak cilt temizliği, makyaj temizleme, tıraş olduktan sonra vücutta oluşabilecek tahrişleri engellemek için ve tonik olarak kullanılabilir.

Bunların yanında ciltler ve saçlar için maske olarak kullanılabilir. Tamamı ile doğal olan gül suyu cildinizin ihtiyacı olan bir çok şeyi  tek başına halledebilir. Maske tarifleri yakın zamanda buraya eklenecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 959
Etiketler


Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıGül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?