Geven Otunun Faydaları Nelerdir?Birçok bitkinin faydası  olduğu gibi geven otunun da insan sağlığı için çok sayı da faydasından bahsedebiliriz. Nelere iyi gelir, kullanım şekli nasıldır sorularına yanıt vermeden önce. Geven bitkisinin biyolojik özellikleri hakkında bilgi verirken nereler de yetiştiği ve kullanımının nasıl olduğuna değinelim.

Geven Otunun Özellikleri Nelerdir?

Biyolojik olarak Baklagiller ailesinin içinde yer alan bu bitkinin Latince adı; Astragalus Membranaceus olarak geçer. Çiçekleri beyaz ve sarı renklerden oluşmaktadır ve çok yıllık bitki grubun da yer alır. Bitkinin boyu fazla büyümemekle birlikte boy uzunluğu ortalama olarak 5 santim ile 1 metre arasında farklılık gösterir.  Dalları dikenlidir.  Özellikle sarı renkte olan geven bitkisi çiçeklerinin tıbbi ilaç yapımında kullanıldığı biliniyor.

Türkiye’nin doğu bölümün de hem ısınmak için hem de hayvanları beslemek için kullanıldığı biliniyor. Yem olarak kullanmak için bazı işlemlerin yapılması gerek. Bu işlemler; Toplanılan bitki ateşte yakılır. Yakılma sebebi Dikenlerden kurtulmak için. Daha sonra ezilir, Kesilir ve üzerine tuzlu su dökülür. Bir gün bekletilir bunun sebebi bitkinin yumuşamasını sağlamak içindir. Daha sonra hayvanlara yem olarak verebilirsiniz.

Geven Bitkisinin Yetişme Alanları

Yetiştiği esas bölge Çin’dir. Buna ek olarak Kore, Tayvan ve Asya’nın Batı bölgelerinde rahatlıkla yetişir. Ayrıca Ülkemizin pek çok bölgesinde yetişiyor.

Geven Bitkisinin Faydaları Nelerdir?


  • Mide iltihabı ve bağırsak iltihabı sorunu yaşayanlar gevenin köküne kaynatarak içebilirler.
  • İçine bal eklemeyi unutmayın.
  • Süt azlığı çeken bayanlar köküne ve yapraklarını kaynatarak tüketebilirler. İçine bal eklerseniz daha rahat içebilirsiniz.
  • Astım, Soğuk algınlığı, kronikleşmiş yorgunluk
  • Kalp, Böbrek ve mide ülseri
  • Hazımsızlık problemini ortadan kaldırır ve vücutta ki yaraları iyileştirme etkisine sahiptir.
  • Kan pompalamakla görevli olan kalbin daha fazla kan pompalamasını sağlar.

Günlük Kullanım Şekli

İki çorba kaşığı geven bitkisine yarım litre su katarak 10 dakika kaynatın. Yemeklerden önce gün de 4 defa içebilirsiniz.

Önemli Not: Vermiş olduğumuz bilgiler diğer sitelerden derlenmiş ve sizlere sunulmuştur. Hiçbir şekilde kesin bilgiler değildir. Kullandığınız zaman yan etkilere maruz kalmamak ve sağlığınızı tehlikeye atmamak için  kullanmadan önce doktorunuza danışın. Olumlu bir yanıt aldıktan sonra kullanmanızı tavsiye ederiz. 

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Geven Otunun Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıGeven Otunun Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?