Evlilikte Kıskançlık ve Güven Problemine Engel OlunNasıl adlandırırsanız adlandırın birliktelik, ciddi arkadaşlık veya evlilik ilişkiyi muhakkak sağlam temeller üzerine inşa etmek gerek. Temel dediğimiz de güvendir. Diğer hususlar da elbette önem taşır ancak başarılı bir birliktelikte olmazsa olmaz güven duygusudur.

Bunu asla tek taraflı olarak düşünmemek gerekiyor. Güven her iki tarafta için de son derece önemlidir. Basit sorunlara, Çözülebilecek olaylara dayanaklı bir birlikteliğin gelişip yeşermesi için güven problemlerini ortadan kaldırmak gerek.

Yeni olarak nitelendirebileceğimiz evlilik terapistlerinin öncelikle savunduğu görüş yukarıda belirttiğimiz durumdur. Bazı olaylar birbirlerinden asla ayırmazlar adeta birlikte var olmuşlardır. Güven eşittir kıskançlık buna çok iyi bir örnek teşkil etmektedir. Kıskançlık her birliktelik de muhakkak vardır ve olması da gayet normaldir.

Her insan aynı tornadan çıkan bir kalıp değildir. Kişiler kıskançlık duygularını bazen çok abartılı olarak dışarıya vura bilirken bazıları ise bunu içinde yaşayabilir. Kıskançlık seviyesi yüksek olan bireylerin direkt olarak güven problemi yaşadığını söylememiz doğru olmaz. Yukarı da güven ve kıskançlığın adeta birlikte var olduklarını söyledik ancak bu iki eylemin birbirinden farklı olduğunu mutlaka bilmeniz gerektiğini unutmayın. Kişi çok kıskanç ise güven problemi yaşanıyor anlamına gelmediği gibi ilişki de güven sorunu varsa kıskançlığın olacağı anlamına gelmemeli.

Bu sorunlardan kurtulmak ve beraberliği rutin bir düzene getirmek için elimizde sihirli bir değnek yok ancak birkaç tavsiye ile kötü olan durumu biraz daha iyiye doğru götürebilirsiniz. Sorunu çözecek olan yine sizlersiniz yani birliktelik yaşayan insanlar. Bunu atlatmak için daha samimi bir şekilde birbirinizle konuşabilir, yaklaşımlarınızı ve eğilimlerinizi değiştirebilirsiniz.

Kıskançlık durumundan çok şikayetçi iseniz kıskançlığın nedenlerini ve çözüm yollarını aramalısınız. Güven sorununu yenmek için çaba göstermeniz sizi başarıya ulaştırmayacaktır. Basit bir örnek verilirse Giyilen elbiseler, Seçilen kıyafetler sizi veya karşınızdakini zorda bırakıyor gereksiz sürtüşmelere neden oluyorsa bunu uyumlu şekilde konuşarak pek ala halledebilirsiniz.

Bu örnek davranışsal ve halledilebilir bir sorundu. Ancak kişilik ile ilgili bir hassasiyet var ise çözümü elbette basit olmayacaktır. Doğuştan gelen bazı eğilimlerin ve davranışların değiştirilmesi pek kolay değildir. Bunun üstesinden gelmek için evlilik terapistlerinin kapılarını çalmanızda yarar var. Sorunun nereden kaynaklandığını çözebilir ve bu sebeple birlikteliğinizi ilerleyen yıllara da taşıyabilirsiniz.

İnsanoğlunun ömrü sınırlıdır ve çok da uzun olduğu söylenemez. Bunu bile bile boş yere birbirimizi kırmanın ve üzmenin bir anlamı olmadığını anladığınız an büyük ölçüde sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Evlilikte Kıskançlık ve Güven Problemine Engel Olun İle Benzer Sohbet YazılarıEvlilikte Kıskançlık ve Güven Problemine Engel Olun yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?