Eşek Otunun Faydaları Nelerdir?Eşek otu çorak arazileri ve kurak bölgeleri sever. Bitkinin boyu ortalama olarak 30 ile 150 santimdir. İki yıllık otsu bitki olma özelliği taşır. En fazla yetiştiği bölge olarak Kuzey Amerika söylenebilir. 

Bitkinin ömrü 2 yıl kadardır. Yaprak uzunluğu 5 ile 20 santim arasında değişkenlik gösterirken yapraklarının şekli bir mızrağı andırır.

Eşek Otu Nelere İyi Gelir?

  • Terletici bir özellik gösterir.
  • İdrar söktürerek vücudun rahatlamasını sağlar.
  • Böbrek taşı düşürmekte zorlananların kullanması durumunda taşların ve kumların düşürülmesine yardımcı olur.
  • Mesane ve böbrek de oluşan iltihaplanmaları giderir.
  • Boğaz ağrısına iyi gelerek bu yönde ki şikâyetleri azaltır.

Eşek Otu Nasıl Kullanılır ve İçilir?

Tıp ki bitki çayları gibi içilebilir. İki farklı seçenek olarak içilme durumu vardır. Birincisi kökü kaynatılır ve içilir. İkincisi ise yaprakları ve gövdesi kaynatılır aynı şekilde bir bardak da içilir.

Eşek otunun fazla bilindiğini söylemek doğru olmaz. Türkiye de muhtemelen bu bitik yetişiyordur ancak tamam bu eşek otudur diyemeyiz. Yalnız bir uygulama yapmamak adına aktarlara giderek veya bitki ürünleri satan dükkânlara uğrayarak lazım olan bitkiyi temin edebilirsiniz.

Gitmiş olduğunuz aktara da aklınızda olan ve takılan soruları sorup gereken cevapları alabilirsiniz. Aktarlar bu işin sürekli içinde oldukları için size gereken olumlu ya da olumsuz cevabı vereceklerdir.

Daha önce yazmış olduğumuz şifalı bitkiler arasında çınar yaprağı da yer alıyordu. Özellikle eklemlerinde kireçlenme sorunu yaşayanlar o yazıyı muhakkak okumalılar. Çınar yaprağı kireçlenmelerin giderilmesi konusunda mucizevi bir bitkidir. 

Öte yandan her bulduğunuz veya duyduğunuz şeye inanarak hareket etmemelisiniz. Yanlış yaptığınız bir uygulama nedeni ile hem vücudunuz de hem de sağlığınız da kalıcı şekilde hasarlar bırakabilirsiniz. Bitkiler tedavi döneminin belirli bir kısmını kapsar ve asla gerçek tedavinin yerini tutamaz. 

Hastalık döneminiz de ki en büyük yardımcınız doktorunuz ve doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlardır. Tüm bunları dikkate alarak hareket etmenizi öneririz. Burada genel faydalarından bahsedilen bitkiler her insan bünyesinde aynı etkiyi göstermeye bilir ve yan etki de yapabilir. Bu yazıları okuyarak bilgilenmeniz elbette güzel ancak burada bu yazıyor hemen yapalım gibi bir düşünce de doğru değildir.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 10.447


Eşek Otunun Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıEşek Otunun Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?