Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?Deve dikeninin faydaları

Deve dikeninin faydalarına, Hazırlanışına ve ne gibi hastalıklara iyi geldiğine değinmeden önce bu bitkinin nerelerde yetiştiğini, Nasıl özeliklere sahip olduğunu ve görünüşünün neye benzediği hakkında bilgiler verelim.

Otsu bir bitki olma özelliği gösterir ve boy uzunlukları yaklaşık olarak elli santim ile yüz santim arasında farklılıklar gösterir. Renk özellikleri beyaz ve sarıdır. Yaz aylarında çiçeklenme özelliğine sahiptir. Yol kenarlarında ve tarımsal arazilerde kendiliğinden yetişir ve istenmeyen bir bitki türüdür.

İlk ortaya çıkış yerinin Afrika kısası olduğu kesin olmamakla birlikte bu yönde bir eğilim vardır. Dünya üzerinde en fazla yetiştiği alanların ise Akdeniz bölgesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’de ise Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesin daha çok görülürler. Diğer pek çok bitki türünde olduğu gibi kendine ait bir kokusu bulunur.

Deve Dikeni Nelere İyi Gelir?


 • Bağırsak ve mide konusunda ona yardımcımız gözü ile bakabiliriz. Kabızlığı ortadan kaldırdığı gibi boşaltım sorununun giderilmesine de yardımcı olur.
 • Safra kesesinden şikayetçi olanların muhakkak kullanmalarını tavsiye ederiz. Düzenli şekilde kullanıldığın da deve dikeni tohumunun safra kesesi şikayetlerini azalttığı görülmüştür.
 • Pek çok bitki gibi iştah açmak özelliği vardır. İştahsızlık sorunu yaşayanlar deneyebilirler.
 • Yüzünüz de sigaraya veya alkole bağlı oluşan kızarıklar mevcutsa bunlardan arınabilirsiniz.
 • Karaciğer de yer alan toksin (zehirli maddelerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır ve karaciğer hücrelerinin kendisini yenilemesini sağlar.
 • Fazla kilolarınızdan rahatsız mısınız? Özellikle karın bölgesinde biriken yağların yanmasına iyi gelir.
 • Metabolizmadan kaynaklı sorunların düzelmesinde yardımcı olur.
 • Hamilelikten sonra en büyük sorun yeterince süt üretilmemesidir. Deve dikeni anne sütünün artışına sebep olur.
 • Tohumunun bir takım rahim rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmekte.
 • Baldır ağrıların azalmasını sağlar.
 • Safra kesesin de oluşan iltihaplanmaların önüne geçer.

Deve Dikeni Faydası

Vücudumuz da oluşan yaralar bazen uzun süreli olabiliyor bu süreyi azaltmak için kullanabilirsiniz. Zihin açıklığı verirken hücre zarlarının daha dayanaklı bir hale gelmesini sağlar. Kendi içinde bulunan silyramin adlı madde böbrek sağlığını korurken toksitlerden de korur.

Deve Dikeni Tohumunun Kullanımı ve Çayının Hazırlanması.

deve dikeni tohumu nasıl kullanılır.

deve dikeni tohumunun kullanışı

Tohumları bir havan yardımı ile eziyoruz. Tohumların miktarının bir tatlı kaşığını geçmemesine özen gösterin. Normal boyutlarda bir su bardağı ile 10 veya 15 dakika boyunca haşlıyoruz. Haşladıktan sonra lütfen süzme işlemini yapınız. Artık kullanıma hazır hale geldiğine göre tüketebilirsiniz. Sabahları aç karnına, Öğle ve akşam günde 3 kereden fazla tüketmemenizi öneriyoruz.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıDeve Dikeninin Faydaları Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?