Chat Yapma Sitesichat yapmak

İnsanların alışkanlıkları teknolojik gelişimlere bağlı olarak sık aralıklarla değişkinlik gösterebilir hale geldi.  Örneğin; geçmişte birçok insanın çalıştığı ve öğrenmek istediği meslek gruplarını ortadan kaldırmıştır. Buna paralel bir örnek olarak konuşma ve iletişim kurma alışkanlıklarımız da ciddi anlamda farklılık göstermiş olup birebir konuşma isteklerinin yerini chat yapma sitelerine veya buna benzer farklı uygulamaları insanlar kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılar oldu.

Teknolojinin basite indirgenmesi ve her insanın rahatlıkla ulaşabilir olması bahsettiğimiz diyalog kurmak ve sohbet etmek kavramını epeyce değiştirdi. Özelikle insanların içgüdüsel olarak farklı bireyleri tanıma isteğinde olması başlıca kullanım sebebi olarak sayılabilir. Dost kazanmak, Arkadaş bulmak veya ciddi bir ilişkiye yönelik adımlar atmak yukarıda ki ana örneğe eklenebilir. Bu örneklere aşağıda birazdan ayrıntılı şekilde değineceğiz. Tek taraflı bir görüş ve bakış açısı ile konuyu değerlendirmektense sosyal ve kültürel tabanlı düşünürsek konuya olan hâkimiyet daha fazla olur düşüncesindeyiz.

Chat Kültürü

Chat siteleri kültürlerin birbirlerine yaklaşmasını sağlama konusunda başarılı olmuştur ve bu inkâr edilemez. Ülkemizin doğusu ile batısı arasında ki kültür etkileşiminin arttığını kesinlikle gözden gelemeyiz. Eksi yönü ise insanların beraber vakit geçirme alışkanlıklarını ve samimi yaklaşımlarını ortadan kaldırdığı da bir gerçektir. Yukarıda söz ettiğimiz sosyal ve kültürel farklılaşma derken bunu söylemek istemiştik.  

Ana konuya dönersek: Erkek veya bayan fark etmeksizin karşı cinsle tanışabilmek, Ona yakınlık kurabilmek ve bazı beklentileri onunla paylaşabilmek adına kişiler chat yapmaktadır. Bu kavramda bizim hayatımıza İnternet’in girmesi ile gelmiş ve kişiler tarafından kendi kültürleriymiş gibi kabul görmüştür.

Bu tarz sitelerde tanışılan insanlarla ne kadar samimi olunabilir veya ne kadar güvenilirdir bunu bilemeyiz. Bu konu tamamı ile orada tanışan ve bir araya gelen kişilerin hayattan beklentileri, Eğitim durumları ve gelecek ile yaptıkları planlamalarla doğru orantılıdır.

Chat Alışkanlığı

Bazen öylesine durumlar oluşur ki lüks gibi gören şeyler zamanla ihtiyaç veya günlük rutin bir hale bile gelebilir. Birçok insanın chat kültürünü oldukça benimseyip ihtiyaçtan ziyade bu durumu bir alışkanlık haline getirdiğini görmekteyiz. Burada ki amaçlara ve kullanım sebeplerine artık değinmeyeceğiz bunu zaten örneklerle açıklamıştık. Dikkatinizi çekmek istediğimiz durumlardan biri de bu alışkanlığının kişinin günlük hayatına anormal seviyede etki etmesi ve asıl yapması gereken görevleri yapmaması durumudur.

Bu durumda olan binlerce kişinin olduğunu sanırım söylememize gerek yoktur. Boş meslek veya iş yoktur ama boş insan vardır deyiminden hareket etmek mantıklı olacaktır. Kimi insan için chat yapmak güzel bir iş örneği olarak görülürken kimileri tarafından da tamamı ile vakit kaybı olarak görülür. Aslında burada yaptığınız işin önemi yok tam tersine nasıl yaptığınızla alakası vardır. Ek olarak konuyla alakalı bizim mekân sohbet sayfasında da bilgilendirici bir yazı bulunuyor.

Gerçekçi Bakış

Dikkat ettiyseniz eğer; Bir site tanıtımı yapmak yerine veya herkesin düşündüğü gibi kendimizi yücelten kelime gruplarından uzak durarak kişilere bu konuda bilgi verici şekilde bir yazı yazdık.

Konuyu toparlayacak olursak; Çeşitli sosyal farklılıkların bir noktada toplanması ve etkileşim içinde olmaları gayet olumlu bir durumu yansıtıyor. Bilinçli ve dikkatli bir kullanım sağlanması halinde kişilerin mutluluk düzeylerini de arttırır. Ancak bu durumu abartıp asıl yapmamız gereken sorumluluklarına yerine getirmememiz ise bu olumlu tabloyu tam tersine çeviriyor.

 

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 1.118
Yazı kategorisi : Aşkmeşk-İşleri
yorum yorum yok
Etiketler


Chat Yapma Sitesi İle Benzer Sohbet YazılarıChat Yapma Sitesi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?