Cevizli Çörek TarifiÇörekler hem kolay yapılabilir olması hem de sonradan ısıtılıp yenebilmesi sebebi ile tercih en fazla tercih edilen hamur işlerinden biridir. Çörekler yapılırken atlanılan en önemli nokta fırından çıkardıktan sonra üzerine yumurta sarısının sürülmemesidir. Yumurtanın sarısı çöreğin çok kuru düşmesini önler ve yumuşak bir şekilde yenmesini sağlar.

Aynı özellik kurabiyeler ve poğaçalar içinde geçerlidir. Bugün sizler için cevizli çörek tarifi hazırladık. Kullandığım malzemeler her evde rahatlıkla bulunabilen ve pahalı olmayan malzemelerdir. Daha önce yapmış olduğumuz pizza ve böreklerden hamuru biraz daha farklı olacak ancak hiçbir zorluğunun olmadığını da bilmenizi isteriz.

Sabah kahvaltılarınız da tüketebileceğiniz gibi öğlenden sonra çay ile birlikte yemesi gayet hoş oluyor. Gelen konuk ve misafirlerinize ikram ederken ev halkına da sunabilirsiniz. Malzeme listesine ve yapılışına geçelim.

 

Cevizli Çörek İçin Malzemeler


  • 1 paket yaş mayamız var
  • 1 su bardağı margarin veya tereyağı (erimiş olmasına özen gösterin)
  • 1 kilogram un
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 1 adet kesme şeker
  • 1 tane yumurta
  • Tuz

 

Cevizli Çöreğin içi İçin Malzeme


  • Dövülmüş şekilde ceviz

Cevizli Çöreğin Üstü İçin Malzemeler


  • Susam ve yumurta sarısı

Cevizli Çöreğin Yapılış ve Hazırlanışı

Elimizde var olan yaş mayayı şeker ve ılık süt ile eziyoruz. Yukarıda hamur yapmak için vermiş olduğumuz malzemeleri bir kaba alarak karıştırıp yoğuralım. Yoğurmadan sonra hamurun dinlenmesi için bir kenarı alıyoruz.

İç Malzememiz sadece ceviz olduğu için iç harcı hazırlamamıza gerek yok. Dinlenen hamurdan parçalar alarak açıyoruz. Hamuru çok kalın veya çok ince yapmayın orta kalınlıkla olması yeterli olacaktır.

Açılan hamurun üst kısmına dövülmüş halde ki cevizleri Serpiştiriyor ve sıvıyağı sürüyoruz. Yufka haline gelen hamurları dikey olmak şartıyla 3’e bölüyoruz. Daha sonra rulo şeklinde kıvırıyor ve gül gibi şeklinde sarıyoruz. Yufkanın üstüne yumurta sarısı sürüp susam ekliyoruz.

Bir fırın tepsisi alarak yağlıyor ve yapmış olduğumuz gül şeklinde sardığımız cevizli çörekleri tepsiye diziyoruz. Dizme işlemi bittikten sonra 190 derecede ki fırına veriyoruz. Fırında çörekler pişerken kontrol ediyoruz. Üst kısımları kızarmış işe pişmiş demektir.

Fırından çıkartıp en nadide servis tabaklarımızı seçip cevizli çörekleri koyuyoruz. Mutlu ve neşeli günlerde yemeniz dileği ile afiyet olsun.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Cevizli Çörek Tarifi İle Benzer Sohbet YazılarıCevizli Çörek Tarifi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?