Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı genellikle hafif düzeyli bir sağlık sorunu olup bazı durumlarda rahatsızlık verici olabilmektedir. Özellikle burun içerisinde yer alan burun etlerine bağlı olarak oluştuğu takdirde nefes alış verişinde zorlanmalara neden olarak bu durum sonucunda bireyin ciddi anlamda huzursuz olmasına neden olmaktadır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen burun tıkanıklığı rahatsızlığı ciddi bir nedene bağlı oluşmadığı takdirde tedavisi oldukça kolay olmaktadır.

Hafif düzeyli olması durumunda aynı gün içerisinde tedavi edilebilen burun tıkanıklığı rahatsızlığı bazı belirtiler de gösterebilmektedir. Peki burun tıkanıklığı neden olur belirtileri nelerdir dilerseniz ayrıca çokça merak edilen bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen aktaralım.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı doğrudan burun içi problemlere bağlı olarak meydana gelebildiği gibi ayrıca bazı etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Burun tıkanıklığına neden olabilen etkenler ise şunlardır;

Burunun gün içerisinde sıklıkla karıştırılması;

  • Genellikle çocuklara özgü bir alışkanlık olan burun karıştırması burun tıkanıklığı rahatsızlığının önemli sebepleri arasında bulunmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanları burun karıştırılmasının sanılanın aksine burun içerisinde kabuklanma faktörünün daha da yoğunlaşmasına neden olarak bu durumun sonucunda ise burun tıkanıklığının oluşmasına neden olabildiğini belirtmektedirler.

Burun içi etleri;

  • Burun tıkanıklığının önemli sebeplerinden biri de burun içerisinde doğuştan oluşan burun içi etlerdir. Burnun solunum yolunda oluşabilen burun içi etler bu bakımdan burun tıkanıklığının oluşmasına yol açabilmektedir.

Burun içi kılların aşırı olması;

  • Burun tıkanıklığının önemli sebeplerinden biri de burun içerisinde bazı işlevlere sahip olan burun içi kıllardır. Fakat burun içi kılların yoğun olarak bulunması beraberinde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bu nedenin özellikle de yaşlı bireylerde daha fazla görülebildiği bilinmektedir.

Enfeksiyonel hastalıklar;

  • Burun tıkanıklığının önemli sebeplerinden biri de bazı enfeksiyonel sağlık sorunlardır. Örneğin grip ve nezle gibi sağlık sorunları beraberinde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Ayrıca vücudun üşütülmesi gibi sağlık sorunları da burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Kirli havanın solunması;

  • Genel sağlık açısından da riskli bir durum olan kirli havanın solunması ayrıca burun tıkanıklığına da neden olabilmektedir. Kirli havanın solunması burun mukozasında olumsuz etkilere neden olarak burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Sıklıkla burun spreyi kullanılması;

  • Burun tıkanıklığı rahatsızlığının önemli sebeplerinden biri de sıklıkla burun spreylerinin kullanılmasıdır. Burun spreylerinin aşırı olarak kullanılması burun tıkanıklığına kolaylıkla neden olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının nedenleri hakkında sizlere bilgiler aktardıktan sonra şimdi de burun tıkanıklığının ne gibi belirtiler gösterdiği hakkında sizlere bilgiler aktaralım. Burun tıkanıklığı rahatsızlığı şu gibi belirtiler göstermektedir;

  • Nefes alıp vermede güçlük çekilmesi
  • Huzursuzluk
  • Konuşma eyleminin çevredeki bireyler tarafından duyulmasına karşın burun tıkanıklığı rahatsızlığına maruz kalan birey tarafından net olarak algılanamaması gibi belirtiler burun tıkanıklığının en belirgin belirtileridir.

Burun Tıkanıklığı Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Burun tıkanıklığının tedavisi öncesinde ne gibi faktörler sonucunda oluştuğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin burun içerisinde oluşan burun içi etlere bağlı oluşan burun tıkanıklığında cerrahi müdahale uygulamasına geçilirken diğer daha basit faktörler sonucunda oluşan burun tıkanıklığının tedavisinde ise burun içi açıcı spreylere başvurulmaktadır. Dolaysıyla özetle burun tıkanıklığı rahatsızlığı burun içi etler dışında diğer faktörlere bağlı oluşması durumunda oldukça kısa süreli tedavi edilmektedir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere özet bilgiler aktardıktan sonra burun tıkanıklığı neden olur belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı ve huzurlu günler dileğinde bulunarak sonlandırmaktayız.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıBurun Tıkanıklığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?