Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?Burun kanaması tedavisi

Günümüzün en sık maruz kalınabilen sağlık sorunlarından biri de burun kanaması sorunudur. Genellikle ciddi sebeplerden ötürü meydana gelmeyen burun kanaması sorunu bazı durumlarda ciddi bir durum alabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar burun kanaması sorununun hafife alınmaması gerektiğini ve gün içerisinde sıklıkla meydana gelmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen burun kanaması sorunu ayrıca hiper tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Bağlı bulunduğu nedenlere göre farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen burun kanaması rahatsızlığında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de kanamanın başlaması ile birlikte hemen sağlık ekiplerine haber verilmesidir.

Uzmanlar ciddi şekilde oluşan burun kanaması vakalarında aşırı kan kaybedilmesi durumunda bireyin genel sağlığının ciddi anlamda tehlikeye girebildiğinin altını çizmektedirler.

Peki burun kanaması neden olur nasıl tedavi edilir, dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Burun Kanaması Rahatsızlığı Neden Olur?

Burun kanaması rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilen birçok faktörler bulunmaktadır. Dolaysıyla burun kanaması sorunu dış etkenlerden dolayı meydana gelebildiği gibi ayrıca bazı iç hastalıklarına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Burun kanaması rahatsızlığına neden olabilen etkenler ise şunlardır;

 • Özellikle çocuklarda burun ile aşırı oynanılması
 • Yetişkinlerde hiper tansiyon hastalığının bulunması
 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Kan sulandırıcı ilaçların uzun süreli olarak kullanılması
 • Burna darbe alınması
 • Burun içerisinde meydana gelen kırılmalar
 • Kafatası kırıkları
 • Burun karıştırma alışkanlığı
 • Burun kortizon ilaçlarının sıklıkla kullanılması
 • Burun içerisinde oluşan eğrilikler
 • Burun ve burun boşluğunda meydana gelen iyi ve kötü huylu tümörler
 • Burun mukozasında oluşan sorunlar
 • Güneş ışınlarına aşırı şekilde maruz kalınması gibi olumsuz faktörler burun kanaması rahatsızlığına neden olabilmektedirler.

Burun Kanaması Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Burun kanaması rahatsızlığı bağlı bulunduğu nedenlere göre farklı şekilde tedavi edilebilmektedir. Örneğin hiper tansiyon hastalığına bağlı oluşan burun kanaması sorununun tedavisinde burun tamponları uygulaması kullanılırken daha basit nedenlerden dolayı meydana gelen burun kanaması durumunda ise bazı ilaçların kullanılması söz konusu olabilmektedir.

Burun kanaması sorununun tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunduktan sonra burun kanaması neden olur nasıl tedavi edilir, hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Burun kanaması probleminde hemen doktora başvurulmalıdır.
Burun Kanaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? İle Benzer Sohbet YazılarıBurun Kanaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?