Ayakta Su toplamasının Sebepleri ve TedavisiAyak bölgesinde su toplamasının nedeni dokularda meydana gelen zedelenmelerle birlikte alt deri ve üst deri arasında su toplamasıyla meydana gelir. Topuklarda, parmaklarda ve ayak tabanın da görülebilir. 

Ayakta Su Toplaması Neden Olur ve Nasıl Oluşur?

En bilindik nedeni ayağınıza göre bir ayakkabı seçilmemesinden kaynaklanmaktadır. Siz yürüdükçe ayak ve ayakkabı arasında bir sürtünme oluşur bu sürtünme ile birlikte ısı açığa çıkar ve sürtünmeye maruz kalan bölgede hassasiyet oluşarak ayakta su toplaması ortaya çıkar. Diğer bir sebep ise ayağınızın ayakkabının içerisinde gereğinden fazla kalmasıdır.

Fazla süre ayakkabının içinde kalan ayak terler ve bu terlemeye bağlı olarak ayak nemlenir ve deride incelme meydana gelerek su toplamaya sebebiyet verir. Mevsimlik ayakkabının yanlış seçilmesi örneğin kışlık olarak aldığınız bir ayakkabı içerisine su alıyorsa ilerleyen dönemde ayakta nemlenmeye sebep olur ve ayağınız da su toplamasına sebep olur. Verdiğimiz bilgiler tahrişe dayanan su toplanmalarıdır. Yani dışarıdan etki yöntemi ile oluşurlar. Bu şekilde olan su toplanmaları çok fazla uzun süreli olmazlar. Birkaç öneri ile ayağınızın eski sağlığına nasıl kavuşacağını anlatalım.

Ayağınızda oluşan suyun boyutu 1 milimetre büyüklüğünde ise dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilir. Ancak genişliği 5 milimetreye ulaşıyorsa dikkatli bir şekilde patlatılabilir. Bu işlemi küçük bir iğne yardımı ile yapabilirsiniz. Dikkat edilecek husus iğnenin temiz olması ve içerisinde iltihaplanmalara neden olacak mikropların bulunmamasıdır.

Bu işlemden sonra  solüsyon uygulaması yapılabilir. Solüsyonun içeriğinde (baticon) bulunduğundan emin olun. Son işlem olarak krem uygulaması yapılır kullanılan kremin antiseptik özellikler barındırdığına dikkat ediniz. Önemli bir not olarak; ayağın hava ile olan temasını asla kesmeyin hava almasına özen gösterin iyileşme süresinin daha da hızlandığına şahit olacaksınız.

Önemli Bilgi: Şeker hastaları, HIV, Kanser veya kalp rahatsızlığına sahip kişiler enfeksiyona açık kişilerdir. Bu hastalıklara sahip kişiler kesinlikle ayaktaki suyu çıkarmamaları gerekir. Yukarıda ayakta su toplamasının tahrişe bağlı etkilerini yazdık bir de tahrişe dayanmayan nedenlerinden bahsedelim.

Su toplanan bölgede iyileşme görülmüyorsa ve sürekli bir kaşıntı hali mevcut ise bunun sebebi mantar hastalığına, egzama veya bakteriyel hastalıklara bağlı o

labilir. Kendiniz de böyle bir durum söz konusu ise su toplanan bölgeyi asla patlatmayın ve uzman bir doktora başvurun.

Virüse bağlı bir neden varsa normal tedavi yöntemi asla yeterli olmaz. Virüslere karşı ilaç kullanılmalı ve bu suyun iltihaba dönüşmesi engellenmelidir.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Önlenir Ve Tedavisi

Ayaklarımız bizlere ayakta tutan ve hareket kabiliyetimizin bir parçasını oluşturur. Seçilen ayakkabıların muhakkak ayak yapısına uygun olduğuna özen gösterin. Parmaklarınız taraklı olabilir buna göre bir ayakkabı alarak ayağınızın rahat etmesine özen gösterin.

  • Standartların üzerinde ayakkabının içinde bulunun ayaklar çok fazla sürtünmeye maruz kalır ve ayağın nemlenmesine neden olur. Almış olduğunuz ayakkabının ne dar olması ne de geniş olması gerekir.

  • Bazı kişilerde ayak terlemesi fazladır. Bu şekilde bir durum varsa seçmiş olduğunuz çorabın da çok büyük etkisi vardır. Merserize ve pamuklu çorapları kullanarak ayakta oluşan nemi almalarına izin verin.

  • Ayağınızın terlememesine ve sıcağa maruz kalmasını önleyin.

  • Ayak derisi yumuşak ve hassas ise üst üste iki adet çorap tercih edilebilir

  • Ayak bölgesinde ayak mantarı varsa bir kat daha fazla dikkat gerekir. Nedeni ise mantarların bir anda enfeksiyona sebep olmalarıdır.

  • Rutin olarak ayakları temizlemek,  her gün aynı ayakkabıyı giymemek ve sürekli topuklu ayakkabı kullanımından vazgeçmek gerekir.

  • Çeşitli kremler kullanılabilir nemlendirici kremleri banyodan sonra kullanabilirsiniz.

  • Ayağınızda su toplaması varsa fazla hareket etmeyin ve yatakta dinlenin.Ayakta Su toplamasının Sebepleri ve Tedavisi İle Benzer Sohbet YazılarıAyakta Su toplamasının Sebepleri ve Tedavisi yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?