Ayak Üşümesinin Sebepleri Nelerdir?ayak usumesi nedenleri

Sağlıklı insanlar da ayak üşümesi çok soğuk havalar da görülür ve bu da doğal kabul edilir. Sizin ayaklarınız hem kışın hem de yazın üşüme eylemi gösteriyorsa tek bir nedene bunu bağlayamadığımız gibi bunun altında yatan çok sayıda sorundan da bahsedebiliriz.

Kış ayların da ayaklar da ve ellerde görülen üşümenin nedeni kan dolaşımı ile alakalıdır. Ayak ve eller kanın en son ulaştığı bölge oldukları için ilk üşüme bu bölgelerde görülür ki bu da gayet normal bir durum teşkil eder. Yaz aylarında sıcak havalar da bile ayaklarınız da üşüme meydana geliyorsa kesinlikle bir problem olduğunu söyleyebiliriz.

Buna sebep olarak dolaşım sorunları, Kansızlık ve hormonal dengesizlikler buna neden olabilir. Yazın ayak üşümesi normal bir olay olmadığı gibi değişik hastalıkların ortaya çıkmasında etkili bir rol oynar. Detaylı şekilde ayak üşümesinin nedenleri nelerdir? Açıklamaya çalışalım.

Ayak Üşümesi Neden Olur?

  • Bilinen ve en çok görülen olay kan dolaşımın da ki bozukluktur. Ayak bölgesine yeteri kadar kan ulaşmadığından dolayı ayaklar üşüme eylemi gösterir.

  • Kan dolaşımının bozuk olduğu kişilerin ortak özellikleri hantal ve fazla hareket etmeyen insanlar olmalarıdır. Masa başı diye tabir edilen işlerde çalışanlar da daha fazla görülür.

  • Hareketsiz yaşam tarzını bırakıp spor yapabilir, Yürüyüşe çıkabilir ve kan değerlerinin normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

  • Uzun süre önlemi alınmayan kan dolaşımı sorununun ilerleyen dönemlerde kanın pıhtılaşmasına ve kalp problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Ayak Üşümesi Hakkında Bilgiler

Bu konu da troid bezi başlıca görevi üstleniyor diyebiliriz. Troid bezinin gerektiği gibi çalışmaması veya salgılaması gereken hormonları salgılamaması durumunda insan metabolizması yavaşlama gösterir. Bununla birlikte ortaya cilt kuruluğu, Halsizlik, Aşırı kilo alma, Ayak ve eller de üşüme gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar.  Troid bezinin yavaş çalışmasına hiptroid adı verilmektedir ve ilaç yardımı ile önlenebilecek bir rahatsızlıktır.

Diğer bir sebep ise B 12 vitamini eksikliği yani kansızlıktır. B 12 vitamininin eksikliğine bağlı olarak kırmızı kan hücre üretimi düşer ortaya kansızlık çıkar bunun sonucunda da üşüme kendini gösterir. Neden olduğu diğer rahatsızlıklar baş dönmesi, Halsizlik, Mide ağrısı ve nefes darlığıdır.

B 12 vitamini insan vücudu için önem arz eder. Yukarıda belirtilen rahatsızlıklara ilave olarak kasların güçsüz kalmasına, Denge kaybı ve kaslarda uyuşmaya sebep olur. Düzensiz beslenme alışkanlığınız varsa bunu düzeltip gerekli besinleri vücudunuzun almasını sağlayıp B 12 eksikliğini giderebilirsiniz.

Ayak Üşümesinin Tedavi Yolları

Hastaneye gittiniz ve gerekli bütün tetkikleri yaptırdınız kan değerlerinizde bir sorun gözlemlenmedi ise kas romatizması sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kas romatizması kendini çabuk ele veren bir hastalıktır ayak ve ellerde üşümenin yanı sıra bunu vücut da bulunan kasların tamamın da ağrı ve sızlama takip eder.

Uykudan uyanıldığında vücut da tutukluk olması bu tutukluğun akşam saatlerinde geçmesi gibi bir durum söz konusu ise bunu doktorunuza ileterek gerekli tedavi sürecini başlatabilirsiniz.  Kas romatizması için sizlere önerimiz düzenli beslenme, Günlük spor,  Egzersiz ve düzenli bir uyku kas romatizmasını engellemek için oldukça faydalıdır. Ayak üşümesine neden olabilecek diğer etkenler alkol, Stres, Hormonlarda ki dengesizlikler ve yeteri kadar su içmemekten kaynaklanabilir.

Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

Bu soruna iyi gelen bir bitki olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Üzüm pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi kullanılabilir. Harici olarak tatlılar özellikle hamur işi tatlılar tüketebilirsiniz. Bunlar vücuda ekstra enerji sağlayan besinlerdir. Küçük bir tavsiye ise yünlü çoraplar ve kaliteli ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Rastgele seçilmiş ayakkabılar genel ayak sağlığı için de önem arz eder. Sürekli giyildiği zaman ayaklar da su toplamasına neden olabilir.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.Ayak Üşümesinin Sebepleri Nelerdir? İle Benzer Sohbet YazılarıAyak Üşümesinin Sebepleri Nelerdir? yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?