Aşk Hakkında Bilimsel Gerçekleraşk hakkında bilimsel araştırmalar

Aşık olmak kişilerin hayatında yaşayabilecekleri en heyecan verici deneyimlerden bir tanesidir. Aşık olmak sadece kalben hissedilen bir duygu olarak bilinse de diğer yandan insanların vücudunda pek çok farklı kimyasal etki meydana getirir.

Kimyasal Reaksiyon Üretir

Aşık olunduğunda kişilerin yaşadığı duygusal patlamaların nedeni vücutta meydana gelen kimyasal hareketlilik ve değişimlerdir. Aşık olan kişiler bir nevi kendisini tamamen hormonların kontrolüne bırakmış olur.

Bir kadın ya da erkekten etkilenilmeye, hoşlanmaya başlanıldığında kişilerin bünyesinde geri dönüşü olmayan kimyasal süreçler başlamış bulunur.Kişinin hoşlandığı ya da aşık olduğu kişinin yanında büyük bir heyecan duymasının nedeni vücutta salgılanan adrenalin hormonunun yükselmesinden kaynaklanmaktadır.

Olumsuz Düşünemezsiniz

Aşık olunan ya da hoşlanılan kişiler hakkında neredeyse olumsuz ve kötü hiçbir şey düşünülmez. Hatta karşıdaki kişinin kötü yönleri bile görülmez. Bunun nedeni de psikolojik açıdan oluşturulmuş bir savunma mekanizmasıdır.

Kişiler karşı tarafın olumsuz yönlerini görmemeyi tercih ederek ilişkinin başlamasını ve yürümesini kolaylaştırmak için bu savunma mekanizmasını oluşturmaktadırlar. Ancak vücutta bulunan hangi maddenin ya da hormonun bu savunma mekanizmasını oluşturmaya neden olduğu ise net olarak bilinmemektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre elde edilen diğer bir bilgi de aşık olan kişide vücuttaki kortizol hormonunun ciddi bir şekilde yükselmesi. Kortizol hormonu işlev olarak; kişiye güç veren, özellikle de stresli hallerde stresi kontrol altına almayı sağlayan bir hormondur.

Aşık olan kişi eğer bir kadınsa aşık olduğunda vücudundaki testosteron seviyesi artmaktadır. Bunun nedeni ise kadınların aşık olduğu erkekteki özellikleri, davranışları ya da hareketleri daha iyi anlaması ile ilişkilendirilir. Bu sayede kadın ve erkek arasındaki farklılıklar giderek azalmaktadır.

Farklı Genler Avantaj Sağlıyor

Yapılan araştırmalarda elde edilen diğer bir ilginç bilgi de şu ; kişiler karşılarındaki kişi kendilerinden ne kadar farklı bir genetik yapıya sahipse o kadar aşık olmakta. Bunun nedeni de farklı genetik yapılarındaki kişilerden doğacak olan çocukların daha sağlıklı bir yapı göstermeleri.

Aşık olan kişide meydana gelen en önemli özelliklerden biri de vücudunda bulunan serotonin hormonunda artış yaşanmasıdır.

Serotonin hormonu salgılandığında kişiler kendini mutlu ve huzurlu hissetmektedir. Aşık olan kişilerin mutlu hissetmesindeki en büyük neden bu hormonda artış yaşanmasıdır.

quote önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 1.570


Aşk Hakkında Bilimsel Gerçekler İle Benzer Sohbet YazılarıAşk Hakkında Bilimsel Gerçekler yazına yapılan yorumlar

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?